Uroczystość, która zgromadziła w kościele kapucynów w Zakroczymiu ok. 200 osób w niedzielę 18 grudnia 2016 roku, dwa dni po głównych obchodach stulecia śmierci bł. Honorata w Nowym Mieście nad Pilicą, była zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy wielu ludzi. O godzinie 16. 30 rozpoczął się program słowno-muzyczny o bł. Honoracie Koźmińskim „Miłosierdzie Pana na wieki wychwalać będę”. Miał on charakter misterium ukazującego powołanie kapucyńskie i kapłańskie Błogosławionego, jego duchowość oraz posługę apostolską i charytatywną. Misterium przedstawiła młodzież z grupy Rycerstwa Niepokalanej z Niepokalanowa, prowadzonej przez siostry serafitki z Błonia.

O 17. 30 zaczęła się Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap, biskupa seniora Diecezji Drohiczyńskiej. Mszę koncelebrował inny kapucyński biskup – Dáwid B. Tencer, biskup Reykjavíku, o. Andrzej Kiejza, minister prowincjalny Warszawskiej Prowincji Kapucynów oraz kilkunastu kapłanów. W swojej homilii biskup Dydycz przypomniał drogę duchową o. Honorata, który w czasie, gdy swobodna praca duszpasterska była zakazana przez władze carskie, oddziaływał w Zakroczymiu głównie przez konfesjonał. Biskup zwrócił też uwagę na przesłanie obrazów Jezusa miłosiernego i Matki Bożej Częstochowskiej. Obrazy w kościołach uprzytamniają nam, że każdy z nas został stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Kaznodzieja wyraził nadzieję, że kapucyński kościół w Zakroczymiu dzięki dalszej działalności przełożonych będzie odzyskiwał swoje dawne piękno.

Po homilii biskup Antoni Pacyfik Dydycz poświęcił dwa ołtarze: stary, z obrazami bł. Honorata i Jezusa miłosiernego, umieszczony z tyłu prawej nawy bocznej kościoła oraz nowy, z tyłu lewej nawy, wykonany na wzór starego ołtarza, z obrazami Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej i św. Jana Pawła II. Stary ołtarz został wykonany prawdopodobnie w latach 1758-1783 i służył jako jeden z ołtarzy bocznych w kościele kapucynów w Zakroczymiu. W 1881 roku renowacji ołtarza dokonał Ignacy Śląski, o czym świadczy jego podpis na desce z tyłu ołtarza. Po kasacie klasztoru przez władze carskie (1892) ołtarz przeniesiono do wybudowanego w latach 1898-1906 kościoła w parafii św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Starej Wronie. W marcu 2016 roku na prośbę gwardiana klasztoru kapucynów w Zakroczymiu, o. Wojciecha Sugiera proboszcz parafii w Starej Wronie, ks. Sławomir Karłowicz zwrócił ołtarz zakroczymskim kapucynom. Konserwację i restaurację ołtarza wykonała Pracownia Dobrowolskich z Błonia pod Warszawą. Oryginalna jest część górna ołtarza i kolumny, natomiast część środkowa, mensa ołtarza i dół z podstawą zostały wykonane od nowa. Nowe obrazy bł. Honorata i Jezusa miłosiernego namalował Leszek Szymański z Warszawy. Prace związane z ołtarzami sfinansowali dobrodzieje klasztoru.

tekst: br. Tomasz Płonka, fot.: br. Jan Jurczak

 

 

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska