Święta, choć większości z nas kojarzą się z dobrym, radosnym czasem, w bezdomności są szczególnie trudne i… samotne. Dlatego od lat w Dziele Pomocy również w Wielkanoc jesteśmy z osobami bez domu.

Wielki Poniedziałek – Filmowo

Do każdego wielkiego wydarzenia trzeba się dobrze przygotować. Dlatego przygotowania do Świąt Wielkanocnych rozpoczęły się w Dziele już w Wielki Poniedziałek… 10 kwietnia grupa Loretanin zaprosiła na seans w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Wyświetlono film „Zmartwychwstały” – przedstawiający historię śledztwa w sprawie „rzekomego” zmartwychwstania oraz poszukiwania zaginionego ciała Jezusa z Nazaretu.
– Cieszę się, że tak dużo osób skorzystało z naszego zaproszenia! – przywitał zebranych na seansie br. Grzegorz. Zaprosił on również wszystkich przybyłych na obchody Triduum Paschalnego do kościoła Braci Mniejszych Kapucynów oraz na wspólną Eucharystię w Niedzielę Zmartwychwstania.

Wielki Wtorek – W świetlicy i w Zielonej Mili

Świąteczne spotkanie mieli także uczestnicy świetlicy działającej w Dziele Pomocy. 11 kwietnia przy pięknie udekorowanych stołach z osobami bez domu zasiedli wolontariusze i pracownicy Dzieła wraz z całym Zarządem. Wszystkie dekoracje zrobiono podczas świetlicowych zajęć – były baranki z waty i oklejane jajka w papierowych uplecionych koszyczkach. Nie zabrakło wielkanocnych bab i innych przysmaków.
– Chrystus Zmartwychwstał – to jedno. (…) ale Pan Jezus z tych grobów wyprowadza także nas! (…) odsuwa ten kamień i mówi „wyjdź!” – mówił br. Henryk Cisowski. – Niech te Święta będą czasem wychodzenia z grobu, wychodzenia ku życiu – życzył.
Wielkanocne spotkanie miała także grupa Zielona Mila – skupiająca osoby bezdomne borykające się z problemem alkoholowym. W świątecznej atmosferze rozmawiano o przeżywaniu tego czasu i o relacjach rodzinnych. – Mówiliśmy też o samotności w święta i jak sobie z nią radzić pod kątem problemu uzależnienia – mówi Iwona Surmaj kierownik działu socjalnego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Wraz z grupą przy stole pełnym makowców obecni byli br. Henryk i br. Grzegorz z Zarządu Dzieła.


Wielka Środa – Świąteczne spotkanie przy wspólnym stole

W środę osoby bez domu spotkały się w największej z Dziełowych sal, by wysłuchać katechezy br. Grzegorza wprowadzającej w obchody Triduum Paschalnego. Na twarzach zebranych rysowało się skupienie i… poruszenie – brat wykorzystał zdjęcia z filmu „Pasja”. Po katechezie na wszystkich zebranych czekało coś dla ciała – zastawiony smacznymi potrawami stół.

 

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Wielką Niedzielę osoby bez domu również były razem. Wszyscy podopieczni Dzieła Pomocy zostali bowiem zaproszeni na Triduum Paschalne do kościoła Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Część z nich była zaangażowana w posługi – niesienie pochodni i baldachimu w procesji rezurekcyjnej. Podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej bezdomnym panom celebrans obmył nogi na znak Chrystusowej pokory i służby. Osoby bez domu spotkały się także na Mszy Świętej i spotkaniu wielkanocnym w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio
www.dzielopomocy.pl

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska