17 kwietnia 2017 roku, przy cudem słonecznej pogodzie i ponad 10°C, w Nowej Soli odbył się jubileuszowy V Bieg do Pustego Grobu na dystansie 10 km. Na przekór złowrogim prognozom pogody zjechało do Nowej Soli w Poniedziałek Wielkanocny prawie 1000 biegaczy. I stał się wielkanocny cud – pomimo zapowiadanych deszczów i huraganów piękne okno pogodowe, idealnie 2 godziny na sam bieg. To wszystko za sprawą wyjątkowego patrona tegorocznej edycji – św. Ojca Pio. Rada dla wszystkich organizatorów Biegów – wybrać sobie dobrego patrona.

W Biurze Zawodów czekali na gości wolontariusze z: kawą, herbatą, ciastem, sklepikiem, szatnią, depozytem, prysznicem, pakietem startowym. Można było zrobić sobie zdjęcie przy dużym i pięknym banerze V Biegu. Popularność naszego wydarzenia okazała się tak wielka, że na miesiąc przed startem nie było miejsc, gdyż wyczerpał się limit ustalony najpierw na 900, a potem na 999 osób. Tegoroczna edycja miała także aspekt charytatywny. Z każdego wpisowego 5 zł zostanie przekazane na Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, które swoją opieką obejmuje prawie 2000 osób bezdomnych w Krakowie. Krótka informacja o naszym biegu pojawiła się także w głównych wiadomościach TVP w Poniedziałek Wielkanocny.

Przed startem proboszcz Parafii św. Antoniego, br. Kazimierz Golec, poprowadził modlitwę, pobłogosławił biegaczy i pokropił ich wodą święconą. Wszyscy uczestnicy i kibice wysłuchali na początku słów Ewangelii wg św. Jana o tym, jak św. Jan i św. Piotr biegli do pustego grobu, by ujrzeć i uwierzyć. Następnie wszyscy zawodnicy, prawie 1000 gardeł, trzykrotnie krzyknęli do nieba radosne ALLELUJA!!! Oj, było naprawdę głośno.

Br. Mirosław Dudzis wystrzałem z pistoletu dał znak do startu. Na trasie znajdowały się dwa oficjalne punkty z napojami oraz wiele miejsc z życzliwymi mieszkańcami Nowej Soli. Do mety dotarło 921 osób w tym 301 kobiet. Na zwycięzców czekał medal z wizerunkiem Jezusa Zmartwychwstałego, a z drugiej strony patrona tegorocznej edycji, św. Ojca Pio, który urodził się 130 lat temu, 25 maja w Pietrelcinie we Włoszech.

Bieg wygrał w kategorii „Open” bardzo wytrwały zawodnik, który na poprzednich edycjach zawsze stawał na podium, ale wreszcie dopiął swego i zajął najwyższy jego stopień: Adam Marysiak z czasem 33:03. Drugi u celu był zeszłoroczny zwycięzca – Marcin Zagórny (33:22), a trzeci Jacek Stadnik (33:35). W kategorii „Open kobiet” wygrała Patrycja Drozd z czasem 39:37. Druga była Anna Pogorzelska (39:44), a trzecia – Sandra Nowak (40:08). W kategorii „Osoby duchowne” wygrał, podobnie jak w poprzednich edycjach, ks. Michał Dekiert z czasem 36:56, drugi był Josef Seda ze wspólnoty Braci Morawskich, a trzeci ks. Marian Augustyn z Morynia. W tym roku pobiegła rekordowa liczba Braci Kapucynów – aż 6. W kategorii „Osoby duchowne” w sumie pobiegło aż 9 osób. W kategorii „Rodzina” wygrali państwo Kajder z Nowej Soli, drudzy byli Olszewscy z Wolsztyna i rodzina Gołębiewskich ze Świdnicy na trzecim miejscu. W tej kategorii wystartowały w sumie aż 22 rodziny. Dodatkowo w tym roku, dzięki Staroście i ufundowanym przez niego nagrodom, uhonorowani zostali najszybsi w powiecie nowosolskim. Pełna lista wyników znajduje się tutaj.

Po biegu nastał czas odpoczynku, napoje, prysznic, żurek wielkanocny z chlebem, rozmowy w dobrym towarzystwie. Chcemy podziękować wszystkim wolontariuszom za pomoc na trasie i w Biurze Zawodów. Ponad 150 osób zaangażowało się w to dzieło.

Dekoracja zwycięzców odbyła się o godz. 17.00 w niesamowitej scenerii kościoła parafialnego św. Antoniego w Nowej Soli. Wśród istotnych elementów był ten najważniejszy – Pusty Grób Jezusa. Po dekoracji i losowaniu bardzo wielu dodatkowych nagród została odprawiona Msza św. w intencji zmarłych szczególnie związanych z naszym Biegiem. Podczas kazania przypomniano osoby, które już odeszły do Pana: + o. Medarda Parysza, który przeżył blisko 100 lat, z czego ponad 35 w Nowej Soli, + o. Jana Marię Sochockiego, charyzmatycznego i wyjątkowego kapłana, + p. Romana Terlikowskiego, trenera i nauczyciela WF-u oraz + p. Zdzisława Malczuka, właściciela firmy MALPOL i Parku Krasnala, dobrodzieja Biegu. „Oni już dobiegli do mety, a my jeszcze jesteśmy ciągle w drodze” - mówił celebrans. „Obyśmy wszyscy na końcu życia i biegu mogli powtórzyć za św. Pawłem słowa - W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem… (2 Tm 4, 7)” - kontynuował.
Jak widać, powstała nowa świecka tradycja obchodzenia Świąt Wielkanocnych w Nowej Soli z Biegiem do Pustego Grobu. Jak Bóg da to, zapraszamy na następną edycję. Data przyszłorocznego Poniedziałku Wielkanocnego i VI Biegu do Pustego Grobu wypada 2 kwietnia 2018 roku.

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim miłym gościom, biegaczom, kibicom, wolontariuszom, służbie zdrowia, policji, patronom medialnym i honorowym patronom naszej imprezy oraz sponsorom za pomoc i wszelkie wsparcie. Liczymy na Waszą pomoc również za rok.

Chrystus Zmartwychwstał!

ALLELUJA!

br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska