Jak co roku czciciele świętego Ojca Pio we wrześniu zebrali się w Częstochowie na całonocnym czuwaniu na Jasnej Górze. Tym razem czwarta niedziela września (ten termin jest zarezerwowany dla grup św. Ojca Pio) wypadła w rocznicę odejścia świętego do domu Ojca, czyli 23 września. Przybyło ponad tysiąc wiernych z całego kraju — zarówno większe zorganizowane grupy autokarowe, jak i mniejsze. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 15 na Przeprośnej Górce koronką do Bożego Miłosierdzia.

Następnie br. Roman Rusek, krajowy duszpasterz grup modlitwy, przywitał przybyłych i poprowadził drogę krzyżową. O godz. 17 siostry Apostołki poprowadziły różaniec, a po nim odbyła się uroczysta Eucharystia. Następnie udaliśmy się na Jasną Górę, aby uczestniczyć w apelu prowadzonym przez biskupów odpowiedzialnych za małżeństwa w Polsce. Arcybiskup Wacław Depo przywitał grupy modlitewne św. Ojca Pio i wyraził wdzięczność za nocne czuwanie. Po apelu rozpoczęliśmy konferencję, którą wygłosił br. Roman Rusek, na temat modlitwy myślnej w życiu św. Ojca Pio. Po konferencji było dużo śpiewu, pięknie prowadzonego przez piętnastoosobową scholę z Krosna. O północy odbyła się już niedzielna Msza święta. Następnie grupa modlitewna z Tomaszowa Mazowieckiego prowadziła śpiewaną modlitwę różańcową, a po niej adorowano aż do rana Najświętszy Sakrament przy śpiewie scholi.

Długo trwało tak zwane błogosławieństwo lourdzkie, podczas którego każdy uczestnik czuwania został pobłogosławiony z osobna Najświętszym Sakramentem. Zmęczeni, ale szczęśliwi, opuszczaliśmy przed piątą sanktuarium jasnogórskie.

Chwała Panu.

 

br. Roman Rusek OFMCap

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska