Kapucyn nowym kardynałem

 

Ojciec Święty zapowiedział zwołanie konsystorza, na którym kreuje 13 nowych kardynałów. Odbędzie się on 5 października. Franciszek wręczy wówczas birety kardynalskie 10 nowym kardynałom elektorom oraz 3 powyżej 80. roku życia, którzy nie będą mieli prawa udziału w konklawe. Papież stwierdził, że pochodzenie nowych kardynałów wyraża misyjne powołanie Kościoła, który wciąż głosi miłosierną miłość Boga ludziom na całym świecie. Wśród nowo mianowanych znajduje się Brat Mniejszy Kapucyn.

J.E. Biskup Fridolin Ambongo Besungu OFMCap – Arcybiskup Kinszasy (Kongo).

Urodził się 24 stycznia 1960 r. w Boto, diecezja Molegbe. Ukończył studia z filozofii w seminarium bwamandyjskim i teologii w Instytucie św. Eugeniusza de Mazenod. Pierwsze śluby złożył w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w roku 1981, a profesję wieczystą w 1987 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 sierpnia 1988 r. Ukończył teologię moralną na Akademii Alfonsjańskiej.

Po święceniach kapłańskich był: proboszczem w Bobito (1988–1989), profesorem na Katolickim Uniwersytecie w Kinszasie, wiceprowincjałem Wiceprowincji w Republice Demokratycznej Konga, Krajowym Przewodniczącym Zgromadzenia Wyższych Przełożonych (ASUMA) i oraz Przewodniczącym Cetusu Braci Mniejszych Kapucynów w Afryce (CONCAU).

Wybrany na biskupa Bokungu-Ikela, otrzymał święcenia biskupie w dniu 6 marca 2005 r. Był także administratorem apostolskim Kole, przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Sprawiedliwości i Pokoju oraz administratorem apostolskim Mbandaka-Bikoro, zanim został powołany Arcybiskupem tej samej archidiecezji w dniu 12 listopada 2016 r.

Od czerwca 2016 r. jest wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Konga (CENCO).

6 lutego 2018 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go Arcybiskupem Koadiutorem Archidiecezji Kinszasy. 1 listopada 2018 r. został mianowany arcybiskupem tej samej diecezji.

W gronie nowomianowanych kardynałów elektorów połowę stanowią zakonnicy: jest dwóch jezuitów, salezjanin, kapucyn i kombonianin. Pięciu pochodzi z Europy, dwóch z Ameryki Płn., i po jednym z Azji, Afryki i Ameryki Środkowej. Birety otrzyma dwóch Hiszpanów, Włoch, Portugalczyk, Luksemburczyk, urodzony w byłej Czechosłowacji Kanadyjczyk oraz kardynałowie pochodzący z Kuby, Indonezji, Demokratycznej Republiki Konga i Gwatemali. Najmłodszym w tym gronie jest 54-letni abp José Tolentino Mendonça, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego, a najstarszym 73-letni jezuita ks. Michael Czerny.

Warto zauważyć, że dwaj z trzech nowomianowanych purpuratów powyżej 80. roku życia są zakonnikami. Pochodzący z Włoch abp Eugenio Dal Corso należy do Zgromadzenia Małych Sług Bożej Opatrzności i całe życie pracował na misjach w Argentynie oraz Angoli. Z kolei abp Michael Louis Fitzgerald należy do Zgromadzenia Ojców Białych. Przez wiele lat kierował papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego, był też nuncjuszem w Egipcie.

Vatican News

Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska