Kapucyn współpracuje przy tworzeniu szopki w Watykanie

Przed Bożym Narodzeniem 2022 roku jeden z naszych braci miał okazję współpracować z innymi znanymi artystami przy tworzeniu szopki, która znajduje się na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Brat Gianni Bordin z Prowincji Weneckiej od najmłodszych lat pasjonował się sztuką, szczególnie malarstwem i rzeźbą w drewnie. Po wstąpieniu do Zakonu, w ramach formacji początkowej, miał okazję współpracować z innymi twórcami z Trentino i Południowego Tyrolu. Odbył też dwuletnią praktykę w Szkole Artystycznej „Beato Angelico” w Mediolanie, już po przyjęciu święceń kapłańskich w 1991 roku.

Przy tworzeniu szopki w Watykanie pracowało dziesięciu rzeźbiarzy, każdy z nich zajął się dwoma fragmentami całego dzieła. Brat Gianni otrzymał zlecenie na wykonanie rzeźby Madonny i figury Dzieciątka, złożonego w żłóbku. Nad swoimi dwoma dziełami przeznaczonymi na tegoroczne Boże Narodzenie pracuje od listopada 2021 roku. 

Nasz artysta mówi tak: „robiłem [do tej pory] proste szopki, teraz po raz pierwszy pracowałem nad dziełem o tak wielkim znaczeniu i wykonałem je starannie, nie ograniczając się tylko do estetyki czy wyglądu zewnętrznego, ale wpatrując się głęboko w tajemnicę Wcielenia, zgodnie z naszą duchowością, czerpiąc z natchnień świętego Franciszka”. 

Bracie Gianni, dzięki!

Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska