Poświęcenie rzeźby Bezdomnego Jezusa

Pod koniec maja, przed kapucyńskim kościołem na Miodowej w Warszawie, stanęła wyjątkowa rzeźba – naturalnych rozmiarów ławka, na której leży przykryta kocem postać. Jej tożsamość zdradzają wystające spod koca stopy z charakterystycznymi ranami po ukrzyżowaniu. Bezdomny Jezus to rzeźba Kanadyjczyka Timothy’ego P. Shmalza, która znajduje się w ponad stu miastach na całym świecie. Staraniem środowisk Zakonu Maltańskiego z Kanady i Polski znalazła się również w Warszawie.

W uroczystość św. Jana Chrzciciela, które jest również świętem patronalnym Zakonu Maltańskiego, miało miejsce uroczyste odsłonięcie i poświęcenie rzeźby. Na miejscu zgromadzili się członkowie Zakonu Maltańskiego, przedstawiciele władz miasta, poseł Michał Szczerba, przedstawiciele i wolontariusze Fundacji Kapucyńskiej oraz bracia kapucyni na czele z ministrem prowincjalnym br. Łukaszem Woźniakiem.

Uroczystość od przywitania gości rozpoczął Wojciech Kożuchowski ze Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, następnie odsłonięcia ławeczki z Bezdomnym Jezusem dokonali Niels Carl A. Lorijn, ambasador Zakonu Maltańskiego w Polsce oraz Jerzy Baehr, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Rzeźbę poświęcił bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

Odsłonięciu rzeźby towarzyszyło również wręczenie maltańskich medali Pro Merito Melitensi siedmiu osobom zasłużonym dla Zakonu Maltańskiego w Polsce.

[rl_gallery id=”9280″]

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska