Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości jest placówką kościelną działającą w ramach Warszawskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów.  Działalnością Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości kierują bracia kapucyni, dobierając do współpracy osoby świeckie. Zajęcia odbywają się w domu rekolekcyjnym, który znajduje się na terenie i w sąsiedztwie klasztoru. Powstał on w 1968 roku z inicjatywy o. Benignusa Sosnowskiego.

Działalność Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości koncentruje się na następujących obszarach:

  • Kurso-rekolekcje - są to spotkania o charakterze szkoleniowym. Uczestniczą w nich osoby zainteresowane problemem alkoholowym, mające w swoim najbliższym otoczeniu osobę uzależnioną lub grupy młodzieży organizowane przez nauczycieli lub katechetów.
  • Rekolekcje dla trzeźwiejących alkoholików i ich rodzin. Rekolekcje mają charakter duchowy, zajęcia prowadzą bracia pracujący w OAT.
  • Szkolenie dla alumnów wyższych seminariów duchownych zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych. Szkolenie ma charakter dwustopniowy (pierwszy + drugi rok). Po drugim roku następuje egzamin.
  • Dni skupienia i modlitwy AA. Spotkania te cieszą się największą popularnością. Anonimowi alkoholicy uczestniczą w mityngach, nabożeństwach liturgicznych oraz rozmowach z duszpasterzami.
  • Spotkania grup Al-Anon.
  • Zakroczymskie spotkania dzieci i młodzieży. To nowa forma działalności OAT. Spotkania prowadzi zespół wolontariuszy. Ich celem jest pokazanie radości wspólnego przebywania ze sobą bez alkoholu, nauczenie poprawnych relacji partnerskich oraz pokonywanie własnych barier wytworzonych na skutek przebywania z osobą nadużywającą alkoholu.
  • W OAT odbyły się 2 spotkania Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.

  
Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości
im. o. Benignusa Sosnowskiego

ul. o. Honorata Koźmińskiego 36
05-170 Zakroczym
tel +48-22 785 80 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.oat.com.pl