Misje kapucyńskie

Sekretariat Misyjny w Prowincji Warszawskiej został utworzony 25 czerwca 2001 roku i od początku formalnie przynależy personalnie do wspólnoty Kurii Prowincjalnej w Warszawie. Inspiracją dla utworzenia Sekretariatu było rozszerzenie misyjnego zaangażowania Prowincji Warszawskiej przez objęcie misji w Gabonie w sierpniu 2000 roku. W związku z powyższym zaistniała konieczność lepszej koordynacji pracy misyjnej w kraju przez zapewnienie łączności Prowincji z misjonarzami, przez animację misyjną w kraju i szerzej rozumiane wsparcie naszych misji.

Jednym z głównych obszarów pracy Sekretariatu Misyjnego jest prowadzenie Serafickiego Dzieła Pomocy Misjom. Powstało ono w Szwajcarii w 1889 roku, w celu wspierania działalności misyjnej za granicą, prowadzonej przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. Dzisiaj Dzieło znane jest w wielu krajach, a wszyscy, którzy do niego należą skutecznie przyczyniają się do ewangelizacji narodów, ofiarowując na rzecz misji modlitwy, cierpienia, wyrzeczenia, działalność animacyjną i dary materialne.
Serafickiemu Dziełu Pomocy Misjom patronują: św. Franciszek z Asyżu, św. Antoni z Padwy i św. Fidelis z Sigmaringen - patron misji kapucyńskich. Świętem patronalnym jest Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli.

Każdy kto wspiera misje kapucyńskie staje się, zarówno za życia jak i po śmierci, uczestnikiem specjalnych łask duchowych. Każdego dnia sprawowane są w kapucyńskich klasztorach Msze św. za Dobrodziejów, raz w miesiącu jest odprawiana Eucharystia za członków Serafickiego Dzieła, o swoich Przyjaciołach pamiętają w codziennej modlitwie bracia misjonarze i ludzie powierzeni ich pasterskiej opiece.

Od Bożego Narodzenia 2005 roku każdy członek Serafickiego Dzieła Pomocy Misjom otrzymuje drogą pocztową biuletyn "Misje Kapucyńskie" zawierający informacje o aktualnościach z naszych misji.
   

Sekretariat Misyjny
Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

ul. Kapucyńska 4
00-245 Warszawa
tel. +48 22 397 68 39
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.misje.kapucyni.eu

br. Łukasz Lewczuk OFMCap
Sekretarz Misyjny
tel. +48 797 907 140