Gruzja საქართველო

Kapucinebis monasteri
37 Andria Pirveltsodebuli St,
800 Akhaltsikhe
GRUZJA – GEORGIA

tel.  +995 599 388 588

 

Obecność kapucynów w Gruzji sięga 1663 roku. Przybyli tu wtedy bracia z Francji, Włoch ale także z Czech. Po prawie dwóch wiekach zostali wypędzeni podczas kasaty klasztorów przez cara. Trafili do dzisiejszej Turcji. Po 167 latach, w 2013 roku kapucyni powrócili do Gruzji, dwóch braci: z Bolonii i z Warszawy.  Po pięciu latach prowadzenia misji przez Włochów zdecydowano o powierzeniu jej Prowincji Warszawskiej. 

Głównym zadaniem  jest posługa wspólnocie katolików na południu Gruzji. Katolicy stanowią mniej niż 1% populacji kraju, który jest większości prawosławny. Ich obecność jest świadectwem ewangelicznego życia w tej części Kaukazu, oparciem dla kapłanów diecezjalnych i innych wspólnot życia konsekrowanego. Bracia zajmują się duszpasterstwem dwóch małych parafii. Przyjmują  także pielgrzymów, zwłaszcza z Polski.  

Największym wyzwaniem w pierwszych latach obecności jest nauka języka, by móc swobodnie głosić Dobra Nowinę. Zagrożeniem jest ryzyko zniechęcenia, gdy nie widać efektów podejmowanych wysiłków.  Dlatego wyzwaniem jest cicha, pokorna obecność pośród tego ludu. 

Bracia administrują odbudowanym z ruin kościołem, który jest dla całego Kościoła Katolickiego w Gruzji pierwszym i jedynym sanktuarium maryjnym.