Do Pustego Grobu pobiegli już po raz 7 „wierzący i wątpiący”. Nowa Sól znów połączyła ludzi pasjonujących się sportem.
Przy bardzo sprzyjającej i słonecznej pogodzie (chociaż trochę wiało) i pod patronatem św. Antoniego, który 800 lat temu otrzymał święcenia kapłańskie, 861 osób (w tym 270 kobiet) wzięło udział w Wielkanocnym Biegu. Mecenasem tegorocznej edycji została Izba Adwokacka w Zielonej Górze.
W tym roku obok kategorii mieszkańcy Powiatu Nowosolskiego, Duchowni i Kategoria Rodzinna również wprowadzono dwie nowe kategorie: lekarze i prawnicy.
Przed biegiem tradycyjnie Proboszcz br. Kazimierz Golec odczytał Ewangelię wg św. Jana o tym, jak św. Piotr i św. Jan biegli do grobu. Następnie Biskup Ordynariusz Tadeusz Lityński poprowadził wspólną modlitwę i pobłogosławił uczestników i pokropił wodą święconą. Wspomniał także ofiary zamachu w Sri Lance. Trzykrotne ALLELUJA było wzniesione do nieba aby oddać cześć Bogu, który daje nam radość i nadzieję na to, że wszyscy dobiegniemy do mety.
Punktualnie o godzinie 14.00 wystartowali biegacze na dystansie 10 km na trasie z atestem PZLA. Na mecie na biegaczy kończących zmaganie czekali z medalami bp Tadeusz Lityński, Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz i proboszcz kapucyńskiej parafii brat Kazimierz Golec. Do mety dobiegł jako pierwszy Jacek Stadnik z czasem 32:50 a następnie Kamil Makoś i Michał Domowicz. Wśród pań wygrała Sandra Nowak z czasem 37:57, druga była Martyna Masłowska i trzecia Karolina Janowska.
W kategorii Mistrzostwa Polski Osób Duchownych na dystansie 10 km tradycyjnie już wygrał ks. Michał Dekiert z czasem 37:43 drugi był pastor Braci Morawskich Josef Seda i trzeci nasz współbrat br. Grzegorz Marszałkowski. Wśród prawników wygrali: Katarzyna Kaczmarek i Piotr Lubryczyński. A spośród lekarzy zwyciężyli Hanna Rabiej-Olszewska i Zbigniew Dusza.
W kategorii rodzinnej startowało aż 27 grup! Wygrały rodziny: 1. Kajder, 2. Bandurowscy 3. Bubel.
Po biegu tradycyjnie już był serwowany wielkanocny żurek na placu przy kościele św. Antoniego. Nie zabrakło również sklepiku Manufaktury Kapucynów z legendarnym Balsamem Kapucyńskim i nie tylko. W biegu wziął udział również dyrektor Manufaktury br. Łukasz Bujak.
O godz. 16.30 wewnątrz kościoła parafialnego odbyła się dekoracja zwycięzców biegu w poszczególnych kategoriach. Zwycięzcy otrzymywali statuetkę patrona Parafii św. Antoniego. Następnie odbyło się losowanie nagród, główną nagrodą był rower. Wśród nagród od sponsorów były plecaki, torby podróżne, doniczki drewniane oraz fotele. O godzinie 17.15 rozpoczęła się Msza św. w intencji biegaczy i kibiców. Kaznodzieja wspomniał o znaczeniu tych Świąt Wielkanocnych, o osobach, które już odeszły do Pana, ukończyły swój bieg do mety a były związane z nowosolskim Biegiem do Pustego Grobu. Wśród nich o. Medard, o. Jan, p. Zdzisław Malczuk, p. Roman Terlikowski, ks. Dziekan Józef Kocoł, pani Małgorzata Lachowicz Murawska, która pomagała w Biurze Zawodów i małe dziecko Wiktor (1 rok i 5 miesięcy), które w ubiegłym roku pokonywało ten dystans w wózku z tatusiem. Odszedł do Pana w marcu. Osoby te żyły od 100 lat do półtora roku. Nie wiemy jak długi jest nasz dystans do mety, dlatego celebrujemy we wspólnocie święta paschalne aby nie stracić kierunku i horyzontu zmartwychwstania, podkreślił kaznodzieja.
Biegi wielkanocne są już popularne w całej Polsce. I tak Biegi do Pustego Grobu organizowane są w Gostyniu, Stargardzie Szczecińskim (już po raz czwarty), Żaganiu i Malborku. Bieg „Droga do Emaus” jest organizowany już po raz drugi we Włoszakowicach.
Nasz bieg relacjonowany był przez media: TVP3 Gorzów Wlkp, Gość Niedzielny, Tygodnik Krąg.
Pozostaje nam tylko zaprosić na VIII edycję Biegu do Pustego Grobu do Nowej Soli w terminie: 13 kwiecień 2020 roku. Bogu niech będą dzięki za radość wielkanocną i nadzieję. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy pomagają w organizacji nowosolskiego Biegu do Pustego Grobu, który gromadzi co roku prawie 1000 biegaczy i dwa razy tyle kibiców.
Br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap
Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska