Zanurzony w Pięknie – o. Efrem z Kcyni

„Zanurzony w Pięknie” to tytuł wystawy poświęconej kapucyńskiemu artyście, o. Efremowi z Kcyni, która została otwarta w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Okazją do przypomnienia jego postaci jest 50. rocznica śmierci.

 

O. Efrem Maria z Kcyni (Stanisław Klawitter) przyszedł na świat w 1894 roku. Jako dziecko brał udział w strajkach szkolnych przeciwko prowadzonej przez pruskiego zaborcę germanizacji. W 1911 rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Po wybuchu I wojny światowej walczy w armii pruskiej na froncie francuskim, między innymi w bitwie nad Marną. Za niesubordynację i krytykę polityki pruskiej został karnie przeniesiony gdzie pełnił zadania strażnika więzienia. Tam poznał więźnia politycznego – kapucyna o. Efrema Facone z Belgii. Pod wpływem tej znajomości rozpoznał swoje powołanie i wstąpił do zakonu kapucynów w 1920 r. w Krakowie. Formację zakonną kontynuował w Belgii. Zaprzyjaźnił się z kard. Mercierem, który udzielił mu święceń kapłańskich w 1925 r. W tym czasie podjął dalsze studia artystyczne. Posługiwał się wieloma technikami artystycznymi, był malarzem i rzeźbiarzem, podejmował tematykę franciszkańską, malował również pejzaże. W wieku 71 lat wrócił do Polski. Jedną z jego ostatnich prac jest projekt witraży w rodzinnej Kcyni. Zmarł w 1970 roku w Warszawie i został pochowany w klasztornych katakumbach.
Wernisaż wystawy odbył się 24 czerwca w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 na Starym Mieście. Wystawę otworzyli bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski oraz br. Łukasz Woźniak OFMCap, Minister prowincjalny Prowincji Warszawskiej. Wśród gości był obecny także br. Gabriel Bartoszewski, który 50 lat temu przewodniczył pogrzebowi o. Efrema, jako ówczesny prowincjał.

Do 11 września będzie można zwiedzać wystawę, gdzie prezentowanych jest blisko 100 prac o. Efrema ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz z Archiwum Kapucynów. W tym samym czasie zapraszamy do kościoła na Miodowej w Warszawie, w którego katakumbach spoczywają doczesne szczątki artysty, gdzie do zobaczenia jest również wystawa planszowa.

Natomiast na 9 września bracia zapraszają na Sympozjum, poświęcone życiu i twórczości o. Efrema Klawittera, do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

[rl_gallery id="9291"]

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska