Były filmy, teraz czas na koncerty. W czwartek 27 kwietnia w Dziele Pomocy św. Ojca Pio dla osób bezdomnych zaśpiewał kolejny już chór. Było to drugie z cyklu kulturalnych wydarzeń, jakie Dzieło przygotowało we współpracy z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży. W organizację koncertu włączyli się też podopieczni Dzieła.

Pomysł, by zapewnić osobom ubogim stały kontakt z kulturą, zrodził się w Dziele Pomocy już jakiś czas temu – bo bez domu wcale nie oznacza bez pasji. 5 lat temu z inicjatywy samych osób bezdomnych powstał dyskusyjny klub filmowy. Kolejny kulturalny krok udało się wykonać dzięki wsparciu grupy Góra Dobra, gromadzącej wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. To oni koordynują cykl koncertów w ramach projektu „Żyjmy razem a nie obok siebie”, zapewniają zaplecze techniczne i zapraszają artystów.

26 kwietnia uczniowie i absolwenci krakowskiego V LO pod batutą p. Ewy Kieres wykonali m.in. pieśni Moniuszki, Schumanna, Fauré’a i Whitacre’a. – "Dla wielu podopiecznych jest to pierwszy raz na takim koncercie. Pierwszy raz, kiedy mogą poczuć, że koncert na naprawdę dobrym poziomie jest dla nich!" – podsumował muzyczne spotkanie br. Henryk Cisowski, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

W kolejnym miesiącu przestrzeń Centrum Dzieła Pomocy przy ul. Loretańskiej wypełniła muzyka gospel. Chór Gospel Voice wyśpiewał energiczne utwory z nurtu muzyki chrześcijańskiej, która u swej genezy miała kierować wzrok ku Niebu i dawać nadzieję osobom najbardziej wykluczonym.  Jak mówi jeden ze słuchaczy – p. Roman: "Nie tylko dla ciała, ale dla ducha też trzeba coś stworzyć. Myślę, że to człowieka wzmacnia – przynajmniej mnie!"

Kulturalny kalendarz jest zapełniony także na kolejne miesiące. W maju dla osób bezdomnych wystąpi Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, a w czerwcu Gwiezdne Szyszki - dziecięcy teatr o św. Franciszku.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska