Wszystko co dobre szybko się kończy… Jubileusz Ojca Pio również dobiega końca, jednak krakowscy kapucyni kończą świętowanie w wielkim stylu.
Warto wspomnieć, że obecny rok jest dla wszystkich czcicieli Świętego Ojca Pio wyjątkowym czasem, przeżywamy bowiem uroczysty jubileusz stulecia od otrzymania przez niego stygmatów oraz pięćdziesięciolecia od przejścia do domu Ojca. W ramach obchodów JUBILEUSZU Krakowska Prowincja Kapucynów przygotowała różne wydarzania zarówno dla czcicieli świętego Stygmatyka, jak i dla tych, którzy pragną poznać jego duchowość.
Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce dzisiaj, 3 grudnia 2018 roku w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie bracia posumowali minione wydarzenia związane z Jubileuszem. Czuwanie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, kongres w Lublinie, Dziękczynienie z Maryją i Ojcem Pio za Wiarę Czechów, Węgrów i Polaków, Kongres na Jasnej Górze, czuwanie „Czyścimy Czyściec”, kongres w Gdańsku, narodowa pielgrzymka do San Giovani Rotondo, akcja społeczna „Niestygmatycy”, znaczek pocztowy z Ojcem Pio, myśli Ojca Pio wyświetlane w pociągach PKP Intercity… trudno wyliczyć wszystkie inicjatywy zrealizowane podczas jubileuszu.
Kapucyni zapowiedzieli również wydarzenia, które są przed nami. Jednym z takich wydarzeń jest peregrynacja prosto z San Giovanni Rotondo we Włoszech wyjątkowych relikwii pierwszego stopnia świętego Stygmatyka: habitu, rękawiczki, którą okrywał stygmat dłoni oraz chusty osłaniającej niegdyś krwawiący bok. Cudowne relikwie odwiedzą Szczecin, Poznań, Warszawę i Terliczkę (k. Rzeszowa). Wiadomością z ostatniej chwili jest wizyta relikwii w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz w celi śmierci św. Maksymiliana w Państwowym Muzeum Auscwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Peregrynacja znaków życia i świętości świętego Ojca Pio dokona się w dniach 5-10 grudnia 2018 roku.
Główną Mszę świętą 5 grudnia z okazji obecności relikwii w Szczecinie będzie celebrował JE Abp Andrzej Dzięga – Metropolita Szczecińsko-Kamieński.
W Poznaniu konferencje zatytułowaną „Święty Ojciec Pio – patron na nasze czasy?” wygłosi br. Roman Rusek OFMCap – Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Świętego Ojca Pio, natomiast uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył br. Zdzisław Duma OFMCap – Asystent Prowincjalny Grup Modlitwy Ojca Pio Polski Północnej.
W Warszawie, w sanktuarium Świętego Ojca Pio będą miały miejsce centralne uroczystości zakończenia JUBILEUSZU. 7 grudnia uroczyste Msze święte będą celebrować: JE Bp Marek Stolarczyk – Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz JE Abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce i br. Roman Rusek OFMCap – Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Świętego Ojca Pio. W sobotę, 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, uroczystej Eucharystii, podczas Godziny Łaski, będzie przewodniczył JE BP Romuald Kamiński – Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej.
W Sanktuarium Świętego Ojca Pio w Terliczce k. Rzeszowa, 9 grudnia Mszę świętą kończącą pielgrzymkę relikwii po Polsce będzie sprawował br. Tomasz Żak – Minister Prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej.
Gościem honorowym konferencji, a także gospodarzem miejsca był JE Biskup Artur Miziński – Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. W swoim przemówieniu skierowanym do dziennikarzy przypomniał o roli świętych w Kościele oraz wyraził wdzięczność braciom kapucynom za zaangażowanie w szerzenie kultu świętych przez zorganizowanie Jubileuszu. Warto dodać, że patronaty honorowe nad krajowymi wydarzeniami i inicjatywami Jubileuszu Ojca Pio objęła Konferencja Episkopatu Polski oraz Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce i Konferencja Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.
Choć Rok Ojca Pio dobiega końca, to jednak kapucyni już planują wydarzenia na kolejny rok, o których będą sukcesywnie informować w mediach.
Fot. wykorzystane w artykule: Biuro Prasowe KEP
[rl_gallery id=”1315″]
Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska