Wraz z końcem czerwca nadszedł czas wakacyjnego odpoczynku dla dzieci i młodzieży. Tego lata szykuje się mnóstwo atrakcji, koncertów i imprez skierowanych zarówno dla uczniów, jak i studentów. Jednym z wyjątkowych wydarzeń nadchodzących miesięcy jest Spotkanie Młodych w Wołczynie, które rozpoczęło się 8 lipca br.
Już po raz 25 młodzi ludzie z całej Polski przyjechali do Wołczyna, by razem, we wspólnocie, poznawać i wychwalać Pana Boga. Tegoroczny temat spotkania skupia się na słowach, które św. Franciszek usłyszał 800 lat temu w Porcjunkuli: „IDŹ I ODBUDUJ MÓJ KOŚCIÓŁ”.
Przed oficjalnym rozpoczęciem Wołczyna każdy z uczestników zgłosił swój udział w spotkaniu oraz rozłożył namiot w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Był to również dobry czas na nawiązanie nowych znajomości oraz odnowienie relacji z ludźmi poznanymi w poprzednich latach.
Przyjeżdżając na Wołczyn doświadczam relacji z Bogiem i z ludźmi. Tu można poznać Kościół z innej strony… tak o swoich motywacjach przyjazdu do Wołczyna na opowiadała Magda, która nie po raz pierwszy uczestniczy w spotkaniu.
Oficjalne rozpoczęcie nastąpiło o godzinie 17:30. Brat Tomasz Żak – Minister Prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej podkreślił, że to wydarzenie jest nie tylko wyjątkowe, ze względu na to, że gromadzimy się na Wołczynie już po raz 25, ale również ze względu na 80 rocznicę powołania do istnienia Krakowskiej Prowincji Kapucynów – organizatora festiwalu. Po przywitaniu uczestników przez brata Tomasza, na scenę został poproszony brat Józef Mizera, który zapoczątkował Spotkania Młodych w Wołczynie. W swoim przemówieniu opowiedział o pierwszym zjeździe w 1994 roku, którego motto brzmiało: „Ludzie, którzy kochają ludzi”. Pośród wielu ważnych osobistości, obecnych na inauguracji, nie mogło zabraknąć burmistrza Miasta Wołczyna – Pana Jana Leszka Wiącka, który zgodnie z wieloletnim zwyczajem przekazał klucz do bram miasta i burmistrzowski krawat braciom kapucynom.
O godzinie 20:00 miał miejsce koncert zespołu „Wyrwani z niewoli”. Oprócz porywającej muzyki artyści podzielili się z uczestnikami swoim świadectwem działania Pana Boga, który wyrywa z niewoli każdego, nawet najcięższego grzechu. W tym samym czasie odbyło się alternatywne spotkanie w słynnym „białym namiocie”. Pięciu braci kapucynów opowiadało między innymi o życiu w Zakonie, trudnościach w rozeznawaniu powołania oraz odpowiadało na pytania zadawane przez młodych ludzi.
Wieczorne nabożeństwo, które prowadził brat Tomasz Łakomczyk, przypomniało, że każdy potrzebuje Bożej łaski i uzdrowienia. Na znak tej prawdy uczestnicy zostali zaopatrzeni w bransoletki na wzór takich, jakie możemy otrzymać w szpitalu, z wypisanym fragmentem z Ewangelii wg św. Marka: Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci którzy się źle mają.
Po modlitwie na zakończenie dnia wszyscy udali się na pole namiotowe by wypocząć i z energią rozpocząć nowy dzień.
Aneta Wawrzak
Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska