W kwietniu 2021, po przeżyciu niemal 100 lat, zmarł książę Filip, mąż królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety. Jego korzenie sięgają m.in. Warszawy o czym świadczy epitafium w kapucyńskim kościele na Miodowej.
fragment epitafium
Tablica została ufundowana w 1858 r. i upamiętnia również Ludwika i Józefa Hauke. Maurycy i Zofia to prapradziadowie księcia Filipa.
Rodzina Hauke pochodziła z Saksonii, tam też urodził się Maurycy, pod koniec XVIII w. osiedli w Polsce. Maurycy poślubił wiele lat młodszą Zofię, z którą miał jedenaścioro dzieci. W wieku 15 lat rozpoczął naukę w Szkole Artylerii i do końca życia kontynuował karierę wojskową. Walczył w wojnie z Rosją i insurekcji kościuszkowskiej, w 1798 służył w Legionach Dąbrowskiego, uczestniczył także w obronie Zamościa i Warszawy, służył w armiach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, był wielokrotnie odznaczany, m.in. Orderem Orła Białego i Virtuti Militari.
Zginął w przeddzień wybuchu powstania listopadowego, którego był przeciwnikiem. Wraz z rodziną przejeżdżał obok obecnego Pałacu Prezydenckiego i tam napotkał grupę oficerów-powstańców. Po wymianie zdań został przez nich zastrzelony na oczach rodziny.
Jednym ze świadków tego zdarzenia była pięcioletnia córka Maurycego Julia, prababka księcia Filipa. Po śmierci ojca i matki (1831) wychowywała się na dworze cara Rosji Mikołaja I, była damą dworu cesarzowej Marii. Tam poznała brata cesarzowej Aleksandra, z którym uciekła do Wrocławia, żeby wziąć ślub, ich związek nie był bowiem akceptowany przez cara. Książę Hesji Ludwik III przyjął ich i nadał tytuł książąt Battenberg.
Dwóch synów Julii i Aleksandra weszło do brytyjskiej rodziny królewskiej żeniąc się z córką i wnuczką królowej Wiktorii. Książę Karol, dziedzic brytyjskiego tronu, jest prawnukiem Ludwika Battenberga, syna Julii.
Jednym z dalekich kuzynów rodziny królewskiej jest dominikanin o. Aleksander Hauke-Ligowski, który wraz z dwiema kuzynkami są ostatnimi Polakami, noszącymi to nazwisko.
Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska