Czwartek, przedostatni dzień Spotkania Młodych w Wołczynie, upłynął pod głębokim i poruszającym hasłem: „Dowartościowani”. To słowo stało się osią wszystkich wydarzeń tego dnia – modlitw, konferencji, warsztatów i nabożeństw – przypominając młodym ludziom o ich niezbywalnej godności i wartości w oczach Boga.
Dzień rozpoczęła wspólna modlitwa poranna, podczas której s. Monika Gołaś wprowadziła uczestników w temat dowartościowania, ukazując, że prawdziwa wartość człowieka wypływa z bycia umiłowanym dzieckiem Boga. W atmosferze ciszy i skupienia młodzież została zaproszona do refleksji nad tym, gdzie i w jaki sposób Bóg codziennie przypomina im o ich godności.
Następnym punktem dnia była konferencja wygłoszona przez Księdza Biskupa Artura Ważnego, która opierała się na biblijnych obrazach przywracania życia: wskrzeszeniu młodzieńca z Nain, córki Jaira oraz Łazarza. Ksiądz Biskup ukazywał, jak Jezus poprzez swoją obecność odbudowuje naszą tożsamość we wspólnocie, dając nowe życie i sens. Podkreślił, że największym przejawem dowartościowania człowieka jest przychodzenie Jezusa Zmartwychwstałego w nasze codzienne życie – szczególnie przez sakramenty.
Podczas Eucharystii Ks. Bp Artur Ważny mówił o potrzebie umiejętności „czytania” drugiego człowieka w kontekście jego historii, doświadczeń i emocji. Zaznaczył, że dziś młodzi często zagubieni są nie dlatego, że nie chcą żyć dobrze, ale dlatego, że nie potrafią zrozumieć samych siebie i nie mają wokół siebie ludzi, którzy potrafiliby ich „odczytać” z miłością i w prawdzie. To zadanie dla wspólnoty Kościoła – by być miejscem, gdzie każdy zostaje zrozumiany, przyjęty i dowartościowany.
Czwartek był ostatnim dniem warsztatów i spotkań w małych grupach, które dały uczestnikom przestrzeń do rozmów, dzielenia się wiarą i wzajemnego wsparcia. Gościem na Spotkaniu była wspólnota Cenacolo, która dała poruszające świadectwo o sile modlitwy wspólnotowej, pracy i przyjaźni. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak miłość potrafi otworzyć oczy i uszy na drugiego człowieka oraz przemieniać życie.
Wieczorem na scenie Spotkania Młodych zagościł znany zespół Maleo Reggae Rockers. Koncert porwał młodzież i wprowadził w radosną atmosferę świętowania. Po nim odbyło się nabożeństwo uwielbienia, którego centralnym przesłaniem było pokazanie Boga, który przez namaszczenie Duchem Świętym upodabnia człowieka do Chrystusa i uzdalnia do życia w Jego wartościach.
W trakcie nabożeństwa uczestnikom towarzyszyło wyjątkowe lustro – wykonane dzień wcześniej, złożone z potłuczonych kawałków. Pęknięcia zostały wypełnione złotym lakierem, zgodnie z japońską sztuką kintsugi. Był to wymowny znak: nasze zranienia i kruchość mogą stać się miejscem objawienia się Bożej chwały. Przemienione Jego łaską, rany stają się nie wstydem, lecz świadectwem miłości i mocy Boga wobec świata.
Kulminacyjnym momentem nabożeństwa było namaszczenie czoła znakiem krzyża, którego dokonali kapłani przy użyciu złotego oleju. Ten prosty, a zarazem głęboki gest symbolizował przyjęcie Bożego światła i mocy, jakie niesie Duch Święty. Namaszczenie stało się znakiem przynależności do Chrystusa i zaproszeniem do życia w Jego wartościach – odważnie, prawdziwie, z poczuciem własnej wartości.
Na koniec nastąpiło krótkie podsumowanie nabożeństwa podczas wieczornej modlitwy, które pomogło uczestnikom zebrać w sercu to, co przeżyli. Wszystko po to, by z nową siłą i świadomością swojej wartości wejść w ostatni dzień Spotkania Młodych, jak i codzienne życie.
Tekst Agata Bożek, zdjęcia Zuzanna Czelny
Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska