Białoruś: święcenia br. Pavla Kuzmicha

Kapłaństwo to nie zawód, to styl życia, którego źródło znajduje się w łonie Trójcy Świętej. Pan Bóg wybiera spośród milionów ludzi i powołuje dokładnie tych, których chce: „Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem was, abyście szli i przynosili owoc…” (J 15, 16). W ten sposób Bóg wybrał i powołał br. Pavla Kuzmicha, który przyjął święcenia kapłańskie 13 kwietnia 2024 roku w kościele św. Pio, w parafii św. Kazimierza w mieście Molodechno (Białoruś).

Kapłaństwo jest darem dla Kościoła i świata, a także znakiem mocy Bożej, która działa w człowieku i czyni go zdolnym do dokonania tego, co niemożliwe w ludzkim rozumieniu. Na uroczystość przybyli kapucyni z Polski, Litwy, Włoch i całej Białorusi, a także przyjaciele, krewni i parafianie, aby wesprzeć modlitwą brata Pawła i podziękować Bogu za jego powołanie. Wśród zaproszonych gości był administrator apostolski archimandryta ks. Siarhei Hayek.

Mszy Świętej przewodniczył Wikariusz Generalny Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej bp Yury Kasabutski, który przypomniał, że dzisiaj jesteśmy świadkami jednego ze szczególnych cudów, jakich dokonuje Bóg – sakramentu święceń kapłańskich, który przyjmuje br. Pavel. Hierarcha podkreślił: „Kapłan to osoba, która dotyka innej rzeczywistości, najwyższej świętości, samego Boga i która sama musi tą świętością żyć, dawać tę świętość innym ludziom i ich do niej prowadzić”.

Bp Yury zauważył także, że „dzisiaj doświadczamy naprawdę wielkiej radości: radości, która wypełnia nasze serca; radość dla całego Kościoła katolickiego; radość dla naszego lokalnego kościoła; radość dzielimy z Zakonem Braci Mniejszych Kapucynów, ponieważ będzie jeszcze jeden kapłan”.

Biskup zwrócił się do brata Pavla: „Czekamy na Twoje ręce, czekamy na Twoje usta, czekamy na Twoją osobę, bo każdy kapłan jest pracownikiem na polu Bożym, który niesie Chrystusa, który dzieli się Chrystusa, który sam działa jako ten drugi Chrystus”. Przede wszystkim hierarcha zachęcał wiernych do modlitwy w intencjach br. Pavla, za jego kapłaństwo, aby był prawdziwym obrazem Chrystusa i świadczył o Nim wszystkim osobom, które spotka na swojej kapłańskiej drodze życia. Biskup Kasabutski podziękował wszystkim, którzy przybyli z różnych części naszego kraju i z zagranicy oraz tym, którzy włączyli się online, aby łączyć się we wspólnej modlitwie.

Tekst: Tatsiana Shumel, Alena Karalkova, zdjęcia: Eryk Savianok/pio.by

 

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska