Br. Piotr Gudalewski otrzymał krzyż misyjny

„My bracia kapucyni cieszymy się, że możemy być tu z wami,w tej społeczności, sióstr, uczniów tej szkoły, waszych rodzin. Dziś chcemy posłać na misje do Gruzji kapelana tej szkoły br. Piotra. Bardzo chcieliśmy, żeby stało się to tutaj, żeby Piotr miał za sobą was – ludzi, którzy będą o nim pamiętać i za niego się modlić” -przywitał zgromadzonych na Mszy Św. w czasie rodzinnego festynu Szkoły im. bł. Honorata, prowadzonej w Warszawie przez Siostry Imienia Jezus, br. Łukasz Woźniak, minister prowincjalny. Przewodniczył on Eucharystii, w czasie której br. Piotr Gudalewski przyjął krzyż misyjny i został skierowany do posługi w Gruzji. Uroczystość odbyła się w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 9 czerwca 2019 r.

Gruzja nie jest typowym krajem misyjnym. Chrześcijaństwo przyjęła już w IV w. Jak zaznacza br. Tomasz Wroński, który przez trzy lata tam pracował: „Po co misje w Gruzji? Przecież to kraj od starożytności chrześcijański! – zwracają uwagę znawcy Wschodu. To prawda. Większość mieszkańców Gruzji to prawosławni Gruzini, ale są także Ormianie i niewielka społeczność katolików rytu łacińskiego. I to właśnie do nich skierowana jest nasza posługa.”

Bracia Kapucyni byli obecni w Gruzji już kilka wieków temu, jednak z powodu kasaty w 1845 r. musieli opuścić kraj. Obecność została wznowiona w 2013 r. Kapucyni osiedli w Achalciche, na południu Gruzji. Obecnie Prowincja Warszawska i Kustodia Białorusi przejmują odpowiedzialność za tę obecność. Od niedawna w Achalcicche jest już br. Aleh Vaitsiakhovich, który wraz z bratem z Włoch, czeka na przybycie Piotra.

Br. Piotr Gudalewski urodził się w 1979 r., pochodzi z Krynek. Święcenia kapłańskie przyjął w 2010 r. Pracował w Gorzowie Wlkp., Bydgoszczy i Lublinie. Posługiwał jako spowiednik i kapelan szpitala. W roku szkolnym 2018/2019, w czasie przygotowań do wyjazdu, posługiwał również jako kapelan Szkoły Podstawowej im. bł. Honorata Koźmińskiego w Warszawie. Do Gruzji uda się w połowie lipca.

 

Homilia br. Tomasza Wrońskiego:

 

[rl_gallery id=”3602″]

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska