„Być dla innych”

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to dla Warszawskiej Prowincji szczególny czas – każdego roku tego dnia nowicjusze, po odbyciu kanonicznego roku formacji, składają pierwszą profesję zakonną, ślubując przez kolejny rok życie w posłuszeństwie, ubóstwie i czystości.

Swoją profesję składali br. Wojciech Dyczyński z Wejherowa, Michał Kruczyński z Zamościa i Krzysztof Puzio z Mogilna. Uroczystość zgromadziła rodziny neoprofesów, braci kapucynów, siostry zakonne i mieszkańców Nowego Miasta. Wśród gości byli między innymi br. Piotr Stasiński radny generalny Zakonu, któremu towarzyszył pochodzący z Indonezji br. fr. Victorius Dwiardy, pełniący tę samą posługę w Zakonie, obecny był również br. Ryszard Zieliński z delegatury Szwecji, w której br. Wojciech poznał kapucynów i rozeznał swoje powołanie.

„Weź swój krzyż i pójdź za mną – to wezwanie Jezusa z dzisiejszej Ewangelii – mówił w homilii br. Piotr Stasiński – bo tylko w Ewangelii możliwe są takie paradoksy, że ciężar jest lekki, że jarzmo jest słodkie, że kto traci ten zyskuje, a kto chce zachować swoje życie ten je straci (…) to są paradoksy, ale takie jest życie – Jezus mówi prawdę”.  Śluby zakonne to radykalne pójście za Jezusem i życie w prawdzie, którą On głosił. Ta droga prowadzi do bycia darem dla innych – „Nie zadawaj sobie pytania 'kim jestem?’, ale 'dla kogo jestem?'”.

Bracia składając śluby zobowiązali się do życia nimi przez kolejnych 14 miesięcy. Po tym czasie będą mogli je odnowić i kontynuować życie w konsekracji do ślubów wieczystych. Po urlopie rozpoczną nowy etap formacji – ponowicjat – w Lublinie.

Uroczystość miała szczególny wydźwięk dla obu Prowincji Kapucynów – w tym roku bracia rozpoczynający nowicjat będą odbywać formację razem. W Nowym Mieście po raz pierwszy od 1982 r. nie będzie braci nowicjuszy. Wspólny nowicjat obu Prowincji rozpocznie się w Sędziszowie.

 

[rl_gallery id="4645"]

fot. br. Piotr Morawski

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska