Cud Bożego Żłóbka

W tym roku już po raz 10. Krakowianie przebyli drogę do betlejemskiej szopki w ramach Orszaku Trzech Króli. Radosne kolędowanie odbywające się na krakowskim Rynku po raz kolejny przybrało wymiar wspólnotowy i charytatywny. Dzięki hojności uczestników tegoroczne obchody Święta Trzech Króli zakończyły się rekordowym wynikiem kwesty na rzecz prowadzonych przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio mieszkań wspieranych.

Razem do Bożego żłóbka

Orszak krakowski, jak co roku wyruszył z trzech punktów miasta. Każdej z trzech nitek Orszaku towarzyszył radosny śpiew kolęd, oryginalne przebrania i barwne korony na głowach uczestników, a każda z nich prowadzona była przez króla symbolizującego jeden z kontynentów: Europę, Azję i Afrykę. Mędrcy przeszli w asyście swoich dworów – kilkuset małych rycerzy i dwórek, w których role wcielili się uczniowie krakowskich szkół. Na wzgórzu wawelskim spotkali się uczestnicy Orszaku Czerwonego – europejskiego, gdzie przywitał ich abp. Marek Jędraszewski. Orszak Niebieski – afrykański po mszy w kościele św. Floriana wyruszał z Placu Matejki i pod przewodnictwem czarnoskórego króla jako pierwszy dotarł na krakowski rynek. W oprawie Orszaku Zielonego – azjatyckiego, który wyruszył z Wiosek Świata szczególny udział miało Dzieło Pomocy św. Ojca Pio oraz bracia Salezjanie. Największą atrakcją był słoń, na którym przejechał azjatycki monarcha. Do jego świty dołączył Lajkonik oraz damy przybyłe z różnych zakątków Azji. Tempo marszu wyznaczała zaprzyjaźniona Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. W tym roku na trasie Zielonego Orszaku nie mogło zabraknąć również azjatyckich gongów, czy zielonych lampionów, które nadały wschodniego charakteru barwnemu korowodowi. W powietrzu unosił się dym kadzidła, niesionego małemu Jezusowi w darze.

Orszakowe dzieła charytatywne

Piękną tradycją na stałe wpisaną w historię krakowskiego Orszaku jest zbiórka przeznaczona na wsparcie dzieł charytatywnych. Od 8 lat wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio ze wsparciem wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, kwestują na rzecz inicjatywy mieszkań wspieranych dla osób bez domu. Krakowianie po raz kolejny pokazali, że 6 stycznia to nie tylko dzień wspólnego, rodzinnego świętowania, ale również troski o los drugiego człowieka, któremu zabrakło fizycznego domu.

Dzięki hojności i otwartym sercom uczestników Orszaku zebrano 75 456,73 złotych na pomoc osobom bez domu, w tym: 82 korony czeskie, 11,25 dolarów, 14,60 ukraińskich hrywien, 9,32 funtów brytyjskich, 130,2 euro i 1 piso filipińskie.

Dzieło nieprzerwanie rozwija projekt mieszkalnictwa wspieranego od 2012 roku. Obecnie prowadzi 9 takich mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Obecnie Dzieło prowadzi 6 mieszkań wspieranych oraz 3 mieszkania chronione udostępnione Dziełu przez Gminę Miejską Kraków, w których obecnie przebywa 30 osób, w tym 4 dzieci. Wszyscy lokatorzy, wychodząc na „życiową prostą”, otrzymują wszechstronne wsparcie zespołu Dzieła Pomocy św. Ojca Pio: pracownika socjalnego, doradcy zawodowego, psychoterapeuty i prawnika.

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska