Film: św. Klara z Asyżu

Z okazji uroczystości św. Klary, patronki telewizji, chcemy Wam pokazać film, nakręcony w 1993 roku przez włoskiego kapucyna, Serafina Rafaiani z prowincji Marche. Pomimo że trudno go zaliczyć do arcydzieł sztuki filmowej, warto obejrzeć, bo opiera się na najważniejszym i niekwestionowanym dokumencie, jakim jest proces kanonizacyjny św. Klary, rozpoczęty niedługo po jej śmierci (1253). Dokument ten, odnaleziony dokładnie sto lat temu, odtwarza świadectwa przedstawione biskupowi Spoleto przez współsiostry, które żyły razem ze św. Klarą, a więc stanowi najbardziej wiarygodny jej portret. Ukazując Świętą w jej duchowym i ludzkim wymiarze, chce być także metaforą dla współczesnego człowieka zagubionego w rozumieniu swoich wartości.

 

Klara, niewiasta wykształcona, wywodząca się ze szlacheckiej i bogatej rodziny, będąc związana z osobą św. Franciszka, dała początek oryginalnej duchowości. Cały film, a szczególnie jeden jego fragment, to spotkanie i „konflikt” z papieżem Grzegorzem IX, który wspaniale ukazuje tę głęboką duchowość Klary: Ojcze święty, uwolnijcie mnie od grzechów moich, lecz jeżeli chodzi o resztę, w żaden sposób, nigdy i przenigdy nie chcę być zwolniona z naśladowania Jezusa Chrystusa.
 
Opracowanie wersji polskiej powstało w roku Jubileuszu 800-lecia narodzin św. Klary (1994) staraniem Kurii Prowincjalnej Kapucynów Prowincji Warszawskiej. Listę dialogową przetłumaczyła s. Edyta Mróz, kapucynka NSJ, która wspominając pracę nad filmem, do dziś pamięta niektóre zdania z niego, jak cenne perełki. Czytał Janusz Szydłowski. Film wydano na kasetach VHS, z którymi dzisiaj nie wiadomo  co zrobić. Na szczęście w archiwum Kurii znalazła się kaseta matka, którą po digitalizacji można było umieścić na kanale Youtube.
Wszystkim, którym bliska jest postać św. Klary, a szczególnie naszym Siostrom Klaryskom Kapucynkom – w Przasnyszu, Szczytnie, Ostrowie Wlkp., Brwinowie, Krakowie i Wykrocie – tą drogą składamy serdeczne życzenia w Uroczystość Patronki.
Zapraszamy na film!
br. Tomasz Wroński

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska