Franciszek Kuglarz Boży

 

Franciszek. Kuglarz Boży – brata Pacyfika „króla poezji” opowieść dla młodych – Raniero Cantalamessa OFMCap

 

Młodzi nie lubią „kazań”, chętnie natomiast słuchają opowiadań i ciekawych historii. Ojciec Raniero Cantalamessa, kaznodzieja apostolski, kapucyn, opowiada im zatem historię, która powstała w jego wyobraźni, bazuje jednak na dobrze udokumentowanych faktach.

W opowiadaniu patrzymy na Świętego Franciszka oczami brata Pacyfika, przed nawróceniem trubadura, króla poezji, który dołączył do Biedaczyny pięć lat po porzuceniu przez niego świata.

Czytając, „oddychajmy” zatem Franciszkiem, czy raczej patrzmy na niego okiem brata Pacyfika, jak przez dziurkę od klucza, by na żywo uchwycić go w niektórych ważnych i osobistych momentach jego życia.

 

 

Był rok Pański 1212. Brat Pacyfik był trubadurem. Pisał wiersze i podkładał do nich muzykę. Następnie obchodził z nimi okoliczne miejsca, mniej więcej tak, jak robią to dzisiaj śpiewacy czy piosenkarze, oczywiście na mniejszą skalę. O dziwo, Franciszek nie prosił brata Pacyfika o rezygnację ze swojej pasji, wręcz przeciwnie, ​pobudzał go do kultywowania pasji muzycznej, bo obydwaj mieli artystyczne temperamenty.

Prezentowana książka pozwala każdemu czytelnikowi, niezależnie od jego pochodzenia czy pozycji, dołączyć do Biedaczyny – będąc prowadzonym za rękę przez brata Pacyfika (z imienia i faktycznie) – aby odkryć, jak Święty z Asyżu może być towarzyszem podróży dzisiaj, w naszych czasach, szczególnie bliskim młodym ludziom. I właśnie w tym przenikaniu się pozycji, między olbrzymem (Franciszek) i przeciętnym człowiekiem (Czytelnikiem), odbywa się owocne zaangażowanie, w którym ten ostatni może znaleźć inspirację i odkryć, jak ich zwyczajne kroki mogą stać się harmonią naznaczoną rytmem przenikającym Kościół od 800 lat. Jest to otwarta medytacja, przebłysk światła na powołanie do świętości, tej będącej zaraz obok, ale nie tylko. To opowiadanie, z którego wyłania się artystyczna dusza, wzbogacona muzyką, śpiewem, upodobaniem do tego, co piękne, radością, miłością… do stworzenia, przepojonego czystością i poczuciem braterstwa. To ważny wkład dla tych, którzy cenią duchowość franciszkańską i szukają perspektywy autentyczności, a może nawet odnowy.

„Tego dnia urodził się nowy człowiek, już nie Guglielmo da Lisciano, mistrz poezji, ale brat Pacyfik, człowiek zamieszkały przez nowy, wcześniej nieznany pokój. Od tego dnia stał się całkowicie Boży, całkowicie Mu poświęcony, jeden z najbardziej zażyłych towarzyszy św. Franciszka, świadek piękna wiary” (z przedmowy papieża Franciszka).

 

Krótkie recenzje:

Król poezji, Wilhelm Divini, którego historię przeczytasz w tej książce, kochał życie i, jak każdy młody człowiek, chciał się nim w pełni cieszyć. Należał do najsławniejszych śpiewaków swych czasów i w swym porywczym pragnieniu, nie wiedząc o tym, szukał Kogoś, kto jako jedyny może wypełnić serce człowieka. Szukał i został odnaleziony. To ukazuje jeszcze głębszą prawdę: Pan pragnie, byś go szukał, ponieważ On chce Cię znaleźć.

Papież Franciszek

 

Książka jest dla mnie bezcenna, ponieważ absolutnie utożsamiam się z bratem Pacyfikiem.

Jan Budziaszek

 

Ktoś powiedział, że Biblia jest dlatego tak grubą księgą, aby każdy znalazł w niej to jedno zdanie, które go zbawi. Bo nigdy nie wiadomo, jaką drogą trafi się do serca człowieka. Może ta książka, przypominająca jedną z najpiękniejszych postaci w historii Kościoła – Świętego Franciszka – oraz jego niezwykłego przyjaciela, brata Pacyfika, będzie właśnie taką odnalezioną drogą do Dobra? Życzę tego wszystkim Czytelnikom.

Małgorzata Nawrocka

 

Muzyka służy dzisiaj człowiekowi głównie do odbierania własnej chwały. Potężna machina showbusinessu hurtowo produkuje bożków współczesnej kultury. Ta książka to promyk nadziei dla człowieka uwięzionego we własnym JA. Okazuje się bowiem, że można śpiewać i grać najpiękniej na świecie nie myśląc o sobie. Bo jak to mawiał ks. Twardowski: „Zapomnij, że jesteś gdy mówisz, że kochasz”.

Magda Anioł

 

 

Brat Raniero Cantalamessa – kardynał z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, urodził się w Colli del Trono w 1934 roku, święcenia kapłańskie przyjął w 1958 roku, ukończył teologię we Fryburgu (Szwajcaria) oraz filologię klasyczną w Mediolanie. Był wykładowcą historii początków chrześcijaństwa na Uniwersytecie Najświętszego Serca w Mediolanie (do 1979 roku), członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej (1975–1981) oraz delegacji katolickiej dla dialogu z Kościołami pentakostalnymi, kaznodzieją Domu Papieskiego.

 

 Aby zamówić książkę kliknij na logo:



 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska