Franciszkańskie rekolekcje „Carceri”

Franciszkańskie rekolekcje formacyjne w ciszy „Carceri”

W dniach 8-12 listopada 2023 w klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli odbyły się franciszkańskie rekolekcje formacyjne w ciszy „Carceri”. Uczestniczyli w nich członkowie i sympatycy Wspólnoty Franciszkańskiej Tau z Bytomia, Kielc, Stalowej Woli, Bielska-Tychów, Krakowa i Sędziszowa Małopolskiego.

Asystent Prowincjalny WF Tau – br. Tomasz Żak OFM Cap prowadził szkołę modlitwy na podstawie słowa Bożego i tekstów franciszkańskich. Wcielenie – Ciało Pańskie – Krzyż – to franciszkańska triada tajemnic do indywidualnej kontemplacji, której poświęcono najwięcej czasu w ciągu każdego dnia.

Msza święta, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz indywidualna modlitwa stanowiły ważne przestrzenie działania Bożej łaski.

Forum podsumowujące rekolekcje przyniosło radość, że Carceri stało się wydarzeniem cyklicznym w formacji WF Tau.

Nazwa Carceri pochodzi od miejsca, które św. Franciszek wybrał do spotkania Boga w ciszy i samotności, czyniąc je pustelnią. Z czasem zaczęła ona przyciągać innych braci oddających się kontemplacji.

Wspólnotę Franciszkańską Tau tworzą ludzie dorośli pragnący kroczyć franciszkańską drogą nawrócenia, której cechą charakterystyczną jest duchowość Tau. Obecnie liczy ona blisko 100 członków i ponad 100 sympatyków w 11 wspólnotach w Polsce oraz w Norwegii.

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska