III Kongres św. Ojca Pio w Gdańsku

 

19 października 2019 roku w Gdańsku odbył się III Kongres św. Ojca Pio. Tematem przewodnim spotkania było „OJCOSTWO”. Podczas trzech paneli zaproszeni goście zastanawiali się nad kryzysem ojcostwa, który dotknął nas w XX wieku. W życiu i postawie Świętego z Pietrelciny poszukiwali lekarstwa na rzeczony problem.

Kongres składał się z dwóch części: modlitewnej oraz panelowej. Pierwsza część kongresu odbywała się w kościele pw. Świętego Jakuba w Gdańsku. Uroczystego otwarcia kongresu dokonał br. Roman Rusek OFMCap – Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio. Następnie sprawowana była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył JE Bp Zbigniew Zieliński – Biskup Pomocnicy Archidiecezji Gdańskiej.

Po Mszy świętej uczestnicy Kongresu udali się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie odbyły się debaty i panele tematyczne dotyczące różnych aspektów ojcostwa.

I DEBATA:

Żyjmy tak, aby Ojciec Niebieski mógł być w nas uwielbiony – czyli o relacjach św. Ojca Pio z Ojcem Niebieskim i naszych relacjach z Panem Bogiem“.

W debacie tej uczestniczyli: JE Bp Zbigniew Zieliński – Biskup Pomocnicy Archidiecezji Gdańskiej , Ks. kan. dr Grzegorz Lewandowski – Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio w Diecezji Pelplińskiej oraz Pan Adam Chmielecki – Prezes Zarządu Radio Gdańsk.

II DEBATA

Jesteśmy dziećmi jednego Ojca, który jest dla nas nieskończenie miłosierny i pobłażliwy – czyli o miłosierdziu, przebaczeniu i pojednaniu“.

Uczestnikami debaty byli: br. Roman Rusek OFMCap – Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, Ks. prał. Wiesław Potakowski – Proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi, Pani Halina Owczarz przedstawicielka Grupy Modlitwy Ojca Pio w Bydgoszczy oraz Pan Adam Chwiećko z Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”

III DEBATA

Ufaj Panu Bogu i miej nadzieję jego ojcowskiej dobroci, bo światło musi nadejść – czyli o praktycznym aspekcie ojcostwa“.

W ostatnim panelu wzięli udział: br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap – Dyrektor Dzieła Pomocy Ojca Pio, Ks. kan Krzysztof Ławrukajtis – kapelan aresztu śledczego w Gdańsku, Pan Andrzej Urbański – inicjator “Benefisu Dojrzałości” oraz Pan Dariusz Mazur z Duszpasterstwa Przedsiębiorców
i Pracodawców „Talent” oraz ojciec czwórki dzieci.

W trakcie Kongresu wierni mogli uczcić relikwie I. stopnia św. Ojca Pio, w postaci bandaża okrywającego niegdyś ranę jego boku oraz rękawiczki zakrywającej stygmaty prawej dłoni, które przez cały dzień wystawione były w kościele św. Jakuba.

Warto wspomnieć, że III Kongres św. Ojca Pio w Gdańsku objęty był patronatem honorowym Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia, Metropolity Gdańskiego.

Kongres był wspierany przez ENERGA w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA.

 

[rl_gallery id="5243"]

Fot. Roman Jocher

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska