IV Kongres św. Ojca Pio w Gdańsku

IV Kongres św. Ojca Pio odbędzie się 16 października 2021 r. zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Gdańsku jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. Głównym tematem przewodnim debat będzie Katolicka Nauka Społeczna.

W trakcie Kongresu organizowanego przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincję Krakowską, do Kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Gdańsku przywiezione zostaną relikwie I. stopnia św. Ojca Pio, w postaci bandaża okrywającego niegdyś ranę jego boku oraz rękawiczki zakrywającej stygmaty prawej dłoni.

Zachęcam zarówno do uczestnictwa w IV Kongresie św. Ojca Pio jak i do skorzystania z zaproszenia do całodziennego udziału w uroczystościach modlitewnych związanych z peregrynacją relikwii I. stopnia Św. Ojca Pio. Święty Stygmatyk charakteryzował się wielką pokorą i duchem modlitwy, za jego wstawiennictwem niezliczona ilość osób odzyskiwała i nadal odzyskuje zdrowie duchowe i fizyczne – stwierdza Brat Zdzisław Duma, Asystent Prowincjalny Grup Modlitwy Ojca Pio (GMOP).

IV Kongres św. Ojca Pio rozpocznie się o godzinie 9.45 przywitaniem uczestników przez br. Romana Ruska OFMCap pełniącego funkcję Krajowego Koordynatora Grup Modlitwy Ojca Pio. Następnie o godzinie 10.00 rozpocznie się Eucharystia. Po Mszy świętej uczestnicy Kongresu udadzą się do historycznej Sali BHP w Gdańsku, gdzie odbędą się debaty dotyczące Katolickiej Nauki Społecznej. Geneza tegorocznego tematu Kongresu związana jest mało upowszechnionym faktem, że działalność św. Stygmatyka, zarówno za jego życia jak i po Jego odejściu do Domu Ojca, przyczyniła się do powstania (w tylko w samym San Giovanni Rotondo) ponad 15 tysięcy miejsc pracy.

O godzinie 12.00 rozpocznie się debata inaugurująca IV Kongres św. Ojca Pio pt.: „Na nic się zda nasza wiara, jeśli nie będzie jej odpowiadać działanie”. W debacie tej uczestniczyć będzie ks. prałat Andrzej Kuflikowski – Proboszcz w parafii pw. Św. Ojca Pio w Warszawie; ks. dr Adam Jeszka – Kapelan Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba w Archidiecezji Gdańskiej; Jacek Barzowski – Menadżer; Mariusz Książek – Dyrektor Generalny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz Jolanta Piec z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Koszalina.

O godzinie 13.45 rozpocznie się debata pt.: „Połóż nacisk na chrześcijańską sprawiedliwość i dobroć, buduj na ich fundamencie”. Uczestnikami debaty będą o. Mariusz Bigiel SJ – Duszpasterz  Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy; Michał Drozdek – socjolog zarządzania, filozof społeczny, Prezes Zarządu Fundacji SPES; Marek Lewandowski – Rzecznik Prasowy NSZZ Solidarność; Maciej Trybuchowski – Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. oraz Jolanta Nikiel z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Ełku.

O godzinie 16.00 rozpocznie się debata pt.: „Nie można myśleć o lataniu, trwając w bezczynności”. W debacie tej uczestniczyć będzie ks. dr Jarosław Grabowski – Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”; br. Roman Rusek – Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio; Katarzyna Duchlińska – Dyrektor Przedszkola Fregata-Ujeścisko; Arkadiusz Duchliński – Członek Zarządu Stowarzyszenia SKWER (organu prowadzącego Przedszkola i Szkoły Fregata) oraz Sebastian Jestadt z Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

W ramach IV Kongresu św. Ojca Pio zakłada się udział w debatach osób posiadających różne doświadczenie życiowe i zawodowe. W praktyce oznacza to naturalne budowanie solidarności międzypokoleniowej pomiędzy zarówno prelegentami jak i uczestnikami Kongresu.

Patronat honorowy nad IV Kongresem objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC – Metropolita Gdański. Natomiast Partnerem Strategicznym jest Komisja Krajowa NSZZ Solidarność.  Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął portal kapucyni.pl.

Szczegółowy program Kongresu, dodatkowe informacje oraz możliwość zgłoszenia swojego uczestnictwa przyjmowana jest za pośrednictwem formularza rejestracji dostępnego TUTAJ.

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska