IX Bieg do Pustego Grobu

Już po raz dziewiąty odbył się Bieg do Pustego Grobu w Nowej Soli na dystansie 10 km. Tegorocznym patronem Biegu został św. Michał Archanioł patron Ukrainy. Przed startem wraz z ks. biskupem Tadeuszem Lityńskim wszyscy uczestnicy biegu i kibice modlili się o pokój na Ukrainie. Bieg odbył się w Poniedziałek Wielkanocny 10 kwietnia 2023. 

Przy pięknej wiosennej i słonecznej pogodzie do startu stanęły ostatecznie 564 osoby (kobiet – 171, a mężczyzn – 393) przy limicie określonym w regulaminie tegorocznego Biegu na 700 osób. Imprezę sportową organizowaną przez Braci Kapucynów w Nowej Soli otwierał wspólną modlitwą i czytaniem z Ewangelii św. Jana, o Apostołach biegnących do Pustego Grobu, ks. bp Tadeusz Lityński. Następnie był radosny okrzyk wielkanocny: ALLELUJA! Po błogosławieństwie ks. biskupa i pokropieniu wodą święconą biegaczy i kibiców wystartowała o godz. 14.00 kolorowa kolumna biegaczy. Na starcie była obecna pani Starosta Nowosolska Iwona Brzozowska, pan Prezydent Miasta Nowa Sól Jacek Milewski i oczywiście gospodarz, czyli proboszcz Parafii św. Antoniego w Nowej Soli br. Stanisław Szlosek OFMCap.

Pogoda dopisała i obok biegaczy na całej trasie Biegu zgromadziły się tłumy kibiców. Na mecie zgromadziły się największe tłumy kibiców. Jako pierwszy linię mety przekroczył Jacek Stadnik z Zielonej Góry z czasem 32:44. Kolejny był Aleksander Wostal a trzeci był Adam Marysiak. Wśród pań pierwsza była Anna Ficner ze Złotoryi z czasem 39:04 a druga była Anastazja Skóra, a trzecia Martyna Korwel. Wśród osób duchownych wygrał po raz kolejny ks. Michał Dekiert, drugi był ks. Paweł Prufer a trzeci br. Tomasz Grabiec OFMCap. W kategorii rodzin wygrali państwo: BUBEL, drugie miejsce BANDUROWSCY a trzecie POKLEPA. Wśród dodatkowych kategorii była jeszcze rywalizacja pomiędzy pracownikami Służby Zdrowia, Prawnikami i służbami mundurowymi oraz mieszkańcami powiatu nowosolskiego. W tym roku dodaliśmy kategorię wiekową M70 i K70. Wszystkie szczegółowe wyniki znajdują się na stronie: https://super-sport.com.pl/wyniki/wyniki-2023/3716-ix-bieg-do-pustego-grobu-10-04-2023-nowa-sol.html

Osoby wchodzące na podium, które zajęły pierwsze trzy miejsca w swoich kategoriach otrzymywały statuetki św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Na medalach wszyscy otrzymali wizerunek św. Michała Archanioła z napisem: „Święty Michale Archaniele, módl się za nami”. Można było dokupić sobie do pakietu startowego piękną koszulkę z wizerunkiem św. Michała oraz z tym samym tekstem, który znalazł się na medalu. Nagrody specjalne otrzymali: Marcin Biernacki (niepełnosprawny sportowiec) oraz Hanna Kacperczak (jadąca cały dystans na wózku inwalidzkim). Wśród Braci Kapucynów obok br. Tomasza Grabca biegli także br. Bogdan Kordek i br. Grzegorz Marszałkowski.

Dekoracja zwycięzców oraz losowanie nagród odbyło się w kościele parafialnym św. Antoniego w Nowej Soli przy bardzo istotnej dekoracji Pustego Grobu. Po kolei wchodzili na podium zwycięzcy przy muzyce wesołego Alleluja Hendla. Po dekoracji i losowaniu nagród miała miejsce wspólna Msza św. w intencji biegaczy, kibiców, dobrodziejów i wolontariuszy. 

Dziękuję wszystkim sponsorom i organizatorom a szczególnie proboszczowi br. Stanisławowi Szloskowi oraz grupie organizatorów na czele z p. Jarosławem Chróścielem i Romualdem Fedorczakiem oraz ogromnej grupie wolontariuszy pracujących w Biurze Zawodów oraz na trasie Biegu za wszelki podjęty trud przy organizacji. Zapraszamy na jubileuszowy już X Bieg do Pustego Grobu do Nowej Soli w dniu 1 kwietnia 2024 roku na godz. 14.00.  

Br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap

(fotografie p. Jarosław Chróściel)

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska