Kapucyn administratorem apostolskim w Chile

Rezygnacja arcybiskupa Santiago de Chile (Chile) i powołanie administratora apostolskiego „vacant et ad nutum Sanctae Sedis”

Watykan 23.03.2019

Ojciec Święty Franciszek przyjął zrzeczenie się z pasterskiego zarządu archidiecezją Santiago de Chile (Chile) przedstawionej przez Abp. Ricardo Ezzati Andrello SDB.

Papież mianował Administratorem Apostolskim „vacant et ad nutum Sanctae Sedis” archidiecezji Santiago de Chile (Chile) br. Celestino Aós Braco OFMCap, do tej pory biskupa Copiapó (Chile).

Br. Celestino Aós Braco OFMCap, urodził się w Artaiz, w archidiecezji Pamplona (Hiszpania), 6.04.1945 r. Ukończył studia filozoficzne w Saragossie i studia teologiczne w Pampelunie. Uzyskał licencjat z psychologii na Uniwersytecie w Barcelonie (Hiszpania). Profesję zakonną złożył w zakonie kapucynów 15.08.1964 r. w Sanguei, natomiast profesję wieczystą 16.09.1967 r. w Pampelunie. Święcenia kapłańskie przyjął w Pampelunie 30.03.1968 r.

Jako kapłan zajmował następujące stanowiska: w Hiszpanii był profesorem w Lecaroz – Nawarra, wikariuszem w Tudeli, profesorem w Pampelunie i wikariuszem w Saragossie. Wysłany w 1983 r. do Chile, był wikariuszem parafii w Longavi, przełożonym wspólnoty Los Ángeles, proboszczem parafii San Miguel w Viña del Mar, przełożonym wspólnoty Recreo, wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego diecezji Valparaiso, a od 2008 r. wikariuszem parafialnym parafii San Francisco de Asís w Los Ángeles, w diecezji Santa María de Los Ángeles.

J.E. Arcybiskup Aós Braco był także ekonomem prowincjalnym kapucynów w Chile, Promotorem Sprawiedliwości Trybunału Kościelnego w Valparaiso, sędzią Sądu Archidiecezji Concepción i skarbnikiem Chilijskiego Stowarzyszenia Prawa Kanonicznego.

Mianowany na biskupa Copiapó 25.07.2014 r. otrzymał święcenia biskupie w dniu 18.10.2014 r.

Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska