Kapucyni i Misje – nowy numer

 

Minęło pół roku od ukazania się poprzedniego numeru Biuletynu Misyjnego. Od tego czasu miało miejsce wiele wydarzeń związanych z naszymi misjami kapucyńskimi. Przypomnę najważniejsze z nich, pomimo tego, że niektórzy z Was otrzymali już te wiadomości, gdyż były zawarte w comiesięcznym liście kierowanym do Darczyńców.

W połowie kwietnia został zabity prezydent Republiki Czadu Idriss Deby Itno, który rządził tym krajem od 1990 roku. Według oficjalnego raportu został zastrzelony przez rebeliantów, ale krążą opinie, że został usunięty przez kogoś ze swojego otoczenia. Jak do tej pory nie wyjaśniono dokładnie kto dokonał zamachu na Prezydenta. Po jego śmierci było trochę zamieszania w kraju, lecz teraz pod rządami jego syna generała Mahamata Kaka Itno panuje względny spokój.

Bracia misjonarze oprócz zadań duszpasterskich związanych z pracą parafialną nieustannie pomagają w edukacji dzieci i młodzieży, przychodzą z pomocą chorym i najbiedniejszym przekazując żywność, kupując leki, a czasami płacąc za konieczne operacje. Realizują też projekty budowlane takie jak: budowa świetlicy środowiskowej w Bocaranga, rozbudowa laboratorium w szpitalu w Ngaoundaye. Prowadzą też remonty kaplic, szkół i pawilonów szpitala i dbają o ich wyposażenie. Misjonarze z Czadu w pierwszych miesiącach roku wywiercili 5 studni w dwóch parafiach: Baibokoum i Bam, gdzie ludzie cierpieli z powodu braku czystej wody.

Otwarcie misji w Sudanie Południowym jest cały czas w fazie projektu. W maju Minister generalny wysłał sekretarza generalnego ds. misji br. Mario Osvaldo, Brazylijczyka, do Sudanu Południowego, aby naocznie mógł poznać sytuację Kościoła w tym kraju i zobaczyć miejscowość, którą lokalny biskup proponuje nam na miejsce placówki misyjnej. W tej dwutygodniowej podróży towarzyszył mu br. Robert Wieczorek. W lipcu dowiedzieliśmy się, że decyzja o otwarciu misji w Sudanie Południowym przez kapucynów z Prowincji Krakowskiej zostanie podjęta podczas wrześniowej sesji zarządu generalnego Zakonu. Niestety do tej pory nie mamy oficjalnego pisma w tej sprawie.

W tym roku przyjechało do Polski na urlop pięciu misjonarzy. Z Czadu: Zenon Kapka, Piotr Walocha i Paweł Kubiak oraz z Republiki Środkowoafrykańskiej: Andrzej Barszcz i Benedykt Pączka. Wraz z tymi ostatnimi przyleciało do Polski trzech najzdolniejszych, młodych Afrykańczyków ze szkoły muzycznej prowadzonej przez br. Benedykta. W czasie trzymiesięcznego pobytu w Polsce mieli zorganizowane warsztaty muzyczne i koncertowali w pięćdziesięciu miejscowościach całej Polski. Środki zebrane podczas koncertów i niedziel misyjnych zostaną przeznaczone na dokończenie budowy szkoły muzycznej w Bouar. Sekretariat Misyjny przeprowadził z misjonarzami animację misyjną w kilkunastu parafiach.

W czerwcu ukazała się już czwarta książka br. Roberta Wieczorka pt. „EKG serca Afryki”. Krótki fragment tej książki drukujemy w tym numerze Biuletynu. Zapraszamy też do nabycia tej książki w naszym sklepie internetowym www. sklep.kapucyni.pl.

Pragnę podzielić się z Wami wiadomością, że 28 lipca w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, podczas której Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera w imieniu Prezydenta RP wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństw. Wśród odznaczonych Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia znaleźli się bracia: Robert Wieczorek i Robert Wnuk pracujący na misjach w Afryce. Odznaczenia przyznano przeszło dwa lata temu, jednak dopiero teraz bracia mogli zostać nimi uroczyście uhonorowani.

Jak co roku zapraszamy Was do przysyłania nam imion zmarłych, których będziemy polecać Panu Bogu w modlitwie różańcowej. W listopadzie misjonarz br. Andrzej Barszcz wraz z braćmi nowicjuszami, których w tym roku jest trzynastu, będzie odmawiał różaniec wypominkowy i raz w tygodniu sprawował Mszę św. za polecanych zmarłych. Do Biuletynu załączamy kartkę wypominkową. Jednak bardzo prosimy, jeśli to możliwe, o przesyłanie imion zmarłych droga elektroniczną. Ułatwi nam to wysłanie list z imionami do Afryki.

Wszystkich Czytelników naszego pisma jak również Darczyńców misji kapucyńskich polecam w modlitwie Panu Bogu przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, św. Józefa oraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Patronki misji Kościoła katolickiego.

Niech Pan Wam błogosławi i prowadzi Was drogami świętości.

br. Jerzy Steliga
sekretarz misyjny

Aby pobrać najnowszy numer biuletynu Kapucyni i Misje
kliknij na poniższy obrazek:

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska