Kapucyńska pielgrzymka

Proponowana pielgrzymka/podróż do korzeni Zakonu Braci Kapucynów wyrasta ze świadomości wielkiego dziedzictwa, które przekazali nam nasi bracia. Tym dziedzictwem dzisiaj krok po kroku możemy dzielić się z innymi.

Cammino dei Cappuccini (Kapucyńksa pielgrzymka) to prawie 400-kilometrowa droga do pokonania pieszo (a od przyszłego roku także rowerem), która przecina miejsca, które wyznaczyły początki Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów: w tym pustelnię Acquarella w Albacina, klasztor Renacavata w Camerino i inne stare klasztory kapucynów oraz miejsca, w których obecność pierwszych braci pozostawiła głębokie i trwałe ślady, zwłaszcza dzięki świętym. Podróż stwarza zatem okazję do prześledzenia historii kapucynów i docenienia ich duchowości w namacalny sposób, także poprzez spotkanie z dzisiejszymi zakonnikami. Powieść historyczna W kapucyńskim duchu, napisana specjalnie dla pielgrzyma i w dialogu z nim, pomoże wędrowcowi poznać i cieszyć się pełnymi przygód narodzinami Zakonu Kapucynów. Ponadto, aby jeszcze bardziej wzbogacić doświadczenie podróży, wkrótce będą dostępne podcasty o treści duchowej, które będą towarzyszyć pielgrzymowi krok po kroku. Pielgrzymka kapucyńska jest integralnym przeżyciem i duszpasterską okazją do spotkania pielgrzymów, którym można towarzyszyć, przyjmować i gościć w naszych klasztorach.

Trasa przebiega w 17 etapach. Zaczyna się od Colle dei Santi di Fossombrone, ma swoje centrum w klasztorze Renacavata w Camerino, a kończy się przy grobie św. Serafina z Montegranaro w Ascoli Piceno. Ta droga to ciągłe wspinaczki i zejścia ze średnim przebiegiem etapów 21,5 km (najkrótszy 17 km, najdłuższy 27 km) a różnice w wysokości bywają spore, więc nie zaleca się podejmowania podróży bez dobrej dawki wcześniejszego treningu. Podróż można ukończyć od razu lub podzielić na dwie lub więcej części w zależności od dostępności czasu każdej z nich. Na każdym etapie możliwe jest zatrzymanie się w różnych miejscach zakwaterowania, które są wskazane na terenie pielgrzymki: klasztorach lub innych obiektach sakralnych, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych lub hotelach, z którymi zawarto umowę na oferowanie pielgrzymom korzystnych cen, tak jak w wielu restauracjach, które również udostępniły swe podwoje, aby zaoferować „menu pielgrzyma” za 15 euro, aby zaspokoić wszystkie potrzeby.

Jak w każdej szanującej się podróży, pielgrzym otrzymuje poświadczenie, w którym otrzyma pieczątkę na każdym etapie, a na koniec podróży otrzyma świadectwo, które jest potwierdzeniem odbytej podróży i które pozostaje pięknym wspomnieniem przeżytego doświadczenie. Prawdziwy papierowy przewodnik po podróży będzie dostępny dopiero od przyszłego roku; w międzyczasie jednak drogę można już przebyć całkowicie bezpiecznie za pomocą znaków umieszczonych wzdłuż drogi oraz pobierając bezpłatnie z serwisu koordynaty GPX i opisy w formacie PDF każdego etapu.

Wreszcie, wszelkie inne i bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na stronie przygotowanej w języku polskim https://www.camminodeicappuccini.it/pl/. Strona została przetłumaczona na siedem języków, aby była dostępna dla wszystkich kapucynów na świecie i dla tych, którzy chcą. Działa już strona na Facebooku https://www.facebook.com/ilcamminodeicappuccini i strona na Instagramie https://www.instagram.com/ilcamminodeicappuccini/, tam też można śledzić wszystkie aktualizacje. W tym momencie pozostaje tylko znaleźć kilka dni wolnych, trochę poćwiczyć, przygotować plecak i wyjść, pamiętając o tym, że jesteśmy pielgrzymami na tym świecie. Drodzy pielgrzymi, dobrej podróży!

Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska