Kapucyńskie okna na świat!

Bracia posługujący w Bułgarii rozpoczęli akcję pozyskiwania funduszy na rzecz remontu kapucyńskiego klasztoru w Płowdiw.

To tutaj w 1841 roku przybyli pierwsi kapucyni, by w upadającym Imperium Osmańskim tworzyć strukturę kościoła katolickiego. Dzięki zaangażowaniu włoskich, chorwackich i pochodzących z Tyrolu kapucynom nastąpiła integracja wierzących, powstawały nowe parafie i inne dzieła apostolskie takie jak szkoły i szpitale. Bracia byli biskupami diecezji sofijsko-płowdiwskiej, koordynowali budowę katedry, przy której zamieszkali. W latach 20-tych ubiegłego wieku, gdy bracia przekazali odpowiedzialność duchowieństwu diecezjalnymi, zaczęli rozglądać się za nową siedzibą. W 1924 roku zakupili nieużywaną przychodnię lekarską, którą zaadoptowali na klasztor i przy której w 1934 wybudowali kościół pw. Matki Bożej Anielskiej.
 
W 1953 roku klasztor wraz z ogrodem został skonfiskowany przez komunistów, a bracia zamieszkali w zakrystii. Warto wspomnieć, że na zarekwirowanym terenie zbudowano trzy bloki mieszkalne. W 1993 roku budynek klasztoru został zwrócony na rzecz ks. biskupa. Mimo, że oficjalnie budynek już przynależał do Kościoła, jego status nie był uregulowany przed rożnymi instytucjami miejskimi i administracyjnymi. Podjęto wieloletnie działania w spornych kwestiach, które ostatecznie zakończyły się w 2016 roku zgodą na remontowanie zrujnowanego budynku.
 
Prace rozpoczęły się w marcu 2020 roku i objęły wykonanie nowych konstrukcji stropów i dachu. Aktualnie bracia przymierzają się do wykonania prac hydroizolacyjnych oraz zbierają fundusze na spłacenie zakupu nowych okien.
 
Oto film promujący akcję:
Wpłat na rzecz budowy można dokonać poprzez portal zrzutka.pl:
lub bezpośrednio na nasze konto złotówkowe:
PL28 1600 1462 1847 0283 1000 0076
Właściciel rachunku: Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincja Krakowska,
ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków.
 
Składamy serdeczne Bóg zapłać za wszelką pomoc.
Bracia Mniejsi Kapucyni z Bułgarii

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska