Kazimiernikejszyn

„Festiwal bez spinki” – pod takim hasłem już od sześciu lat odbywa się w Kazimierzu Dolnym festiwal Kazimiernikejszyn. W zamyśle jego inicjatorów – Michała Niewęgłowskiego i Włodka „Paprodziada” Dembowskiego ma być to miejsce, w którym mogą spotkać się wszyscy – bez względu na światopogląd.

Piotr, który uczestniczył w festiwalu po raz pierwszy, napisał: „Tymczasem w Kazimierzu czas bez spinki, z miłością, życzliwością, otwartością. Gdzie jest miejsce na Boga w czasie mszy, czas na piwo na rynku, czas na przytulanie, na szamański taniec i cudowne koncerty. Bez wykluczeń. Piękny czas i piękni ludzie”.

Organizatorzy stworzyli w ramach festiwalu przestrzeń, w której mogła zaistnieć również franciszkańska obecność. Franciszkanin br. Cordian Szwarc i kapucyn br. Szymon Janowski codziennie odprawiali festiwalową „Mszę bez spinki”, która we franciszkańskim klasztorze gromadziła uczestników Kazimiernikejszyn. Na rynku można było odwiedzić namiot Fundacji Kapucyńskiej. Ulicznymi koncertami i występami zaskakiwał i zachwycał codziennie zespół Senders i teatr ognia Anthony Street – niezwykle zdolna młodzież od franciszkanów z Jarocina. Weronika z zespołu Senders: „Festiwal przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Ogrom pozytywnej energii oraz świetna atmosfera. W dodatku przyjazne naturze wegetariańskie jedzenie, lokalizacja sceny w lessowym wąwozie, przypominająca starożytny amfiteatr. Na terenie festiwalu można było minąć nie tylko ludzi w różnych przebraniach, ale też prawdziwych zakonników z którymi można było wymienić się poglądami na problemy społeczne, również te w Kościele, jak i te dręczące prostego człowieka na co dzień”.

W ramach festiwalu odbywają się spotkania z tzw. przegośćmi. W tym roku byli to min. prof. Jerzy Bralczyk i Szymon Hołownia. Przegościem Kazimiernikejszyn był również minister prowincjalny warszawskich kapucynów br. Łukasz Woźniak. W czasie spotkania opowiadał o duchowej kondycji współczesnego człowieka, mówiąc o duchowości „patchworkowej”, wskazując jednocześnie na różne punkty odniesienia, pomocne w życiowej wędrówce. Poniżej można posłuchać nagrania ze spotkania:

Festiwal odbył się w dniach 17-21 lipca i przebiegał w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze. Obecność braci i wspólnoty młodzieży oraz wolontariuszy Fundacji Kapucyńskiej stała się okazją do wielu ważnych spotkań i rozmów z uczestnikami Kazimiernikejszyn.

 

Więcej o festiwalu na stronie: kazimiernikejszyn.pl 

Muzyka zespołu Senders: www.youtube.com

Fanpage teatru ognia „Anthony Street”: facebook.com/teatranthonystreet/

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska