Klasztor kapucynów w Jerozolimie

Dzielnica Talbiye w Jerozolimie, w której znajduje się klasztor Kapucynów, leży bardzo blisko centrum starego miasta, około 20 minut piechotą od Bazyliki Grobu Świętego. W tejże okolicy znajduje się również wiele pięknych budynków, z których większość została wybudowana przy użyciu typowego, lokalnego, białego kamienia. Jest to dzielnica żydowska, uważana za jedną z głównych, reprezentacyjnych dzielnic Jerozolimy, z parkami, placami zabaw, chodnikami i miejscami do odpoczynku.

Ziemia, na której znajduje się klasztor, została zakupiona przez kapucynów w 1931 r. Formalności zaś ostatecznie zostały dopełnione podpisem bł. Jakuba z Ghaziru w 1932 r. Na terenie tym rozpoczęto budowę „domus religiosa” i kolegium, tworząc w ten sposób miejsce, w którym Bracia Kapucyni mogliby się specjalizować w studiowaniu Biblii. Kościół i klasztor zostały ukończone w 1937 r., ale zostały natychmiast zarekwirowane przez władze brytyjskie do celów wojskowych, które zajmowały te lokale do 1948 r. W latach 1948–1999 budynek był okupowany przez nowe państwo Izrael, które przekształciło go w klinikę psychiatryczną. Dopiero w 1999 r., po długim i żmudnym okresie zmagań i działań prawnych i administracyjnych, cała posiadłość została zwrócona Braciom Kapucynom. Klasztor został odrestaurowany w latach 2007-2010, od kiedy stał się centrum duchowości i studiów biblijnych.

W jego skład wchodzą obecnie:

  1. Centrum duchowości „Ja jestem światłością świata”, w którym klasztor zajmuje skrzydło. Kampus znajduje się na przestrzennym terenie wraz z pięknym ogrodem z różnorodnymi kwiatami i żywopłotami, ogrodem warzywnym, winnicą, drzewami owocowymi i dorodnymi tujami.
  2. W znajdujących się obok innych budynkach na tymże samym terenie kapucynów mieszkają zgromadzenia zakonne: są to trzy wspólnoty: Siostry Franciszkanki od Eucharystii (trzy siostry); Siostry Urszulanki (również trzy siostry) oraz dwóch kapłanów ze zgromadzenia Giuseppe Dossetti.
  3. Na naszym terenie znajdują się również budynki użytkowane obecnie przez Patriarchat Łaciński, który prowadzi w nich cztery osobne projekty, a są nimi: projekt St. Rachel, który zapewnia opiekę nad dziećmi emigrantów; projekt Aniołów Stróżów dla dzieci z rodzin rozbitych lub samotnych rodziców w kryzysie; projekt Święta Marta i Maria dla zakonników lub osób, które poszukują powołania; czwarty projekt jest w fazie rozwoju.

Obecnie wspólnota Kapucynów w Jerozolimie jest bezpośrednio zależna od Ministra Generalnego i ma ona charakter międzynarodowy. Są tu bracia z różnych prowincji z całego świata: w tym z kilku prowincji z Indii, Zimbabwe, Włoch i Meksyku.

Jedni bracia zajmują się zarządzaniem ośrodkiem i wspólnotą, inni zaś są studentami uczelni biblijnych, a jeszcze inni służą indyjskim pracownikom na emigracji w Izraelu w językach konkani i malajalam.

Klasztor jest także miejscem stałej formacji Zakonu. Sekretariat Generalny ds. Formacji organizuje tu miesięczne kursy w trzech różnych grupach językowych: jeden w języku włoskim, inny w języku hiszpańskim i portugalskim, jeszcze inny w języku angielskim i francuskim.

Konferencja CENOC (Konferencja Europy Środkowo-Zachodniej Kapucynów) organizuje każdego roku kurs dla ponowicjatu, trwający przez dziesięć dni w ramach przygotowań do ślubów wieczystych.

Inni bracia kapucyni przyjeżdżają tu i pozostają we wspólnocie na okres swoich rekolekcji, wykładów czy roku szabatowego itp. Niektórzy przybywają również ze swoimi grupami, aby prowadzić rekolekcje, ćwiczenia duchowe albo po prostu uczestniczyć w specjalnych celebracjach liturgicznych lub modlić się i być z Panem w wielu świętych miejscach.

Centrum duchowości nosi imię „Ja jestem światłością świata”. Centrum jest również użytkowane przez biskupów, kapłanów, seminarzystów i innych zakonników na lata nauki, krótkie kursy i ćwiczenia duchowe. Klasztor nasz nie jest jednak przeznaczony dla grup pielgrzymów.

Struktura klasztorna jest również wykorzystywana na spotkania salezjańskich studentów i Braci Mniejszych, duszpasterzy w Izraelu, afrykańskich zakonników w Izraelu oraz hebrajskojęzycznych katolików miejscowych. Centrum ma do dyspozycji 26 pokoi, z czego siedem jednoosobowych, jedenaście dwuosobowych, dwa trzyosobowe, a sześć może pomieścić po cztery osoby; w sumie 59 łóżek. Wszystkie pokoje posiadają osobną łazienkę z prysznicem, są przestronne i dobrze wyposażone oraz klimatyzowane. Kościół znajdujący się na terenie centrum jest przestronny, piękny, nowoczesny i łączy nasze żydowskie korzenie z inspirującą sztuką chrześcijańską i franciszkańską. Wewnątrz kościoła znajduje się piękna kaplica, w której bracia odprawiają liturgię dwa razy dziennie.

Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska