Kurs formacji stałej

Z wielką radością informujemy, że kursy z zakresu formacji stałej, organizowane przez Generalny Sekretariat Formacji, po około dwóch latach od ich zawieszenia z powodu covid-19, zostały teraz wznowione. W dniach od 1 do 21 maja 2022 r. odbył się kurs w języku hiszpańskim i portugalskim, z “przystankami” w Rzymie, Frascati, Asyżu i innych ważnych miejscach franciszkańskich. Tematem kursu było „Życie w stylu Franciszka i Klary według formy Ewangelii”. Przeprowadzili go nasi bracia, Sidney Machado i Leonardo González, a udział wzięło 10 sióstr klarysek kapucynek z Chile, Peru, Argentyny i Boliwii oraz 15. braci kapucynów z Hiszpanii, Salwadoru, Brazylii, Puerto Rico i Argentyny.

Przewidziane cele kursu i jego zakres, to: pogłębienie znajomości źródeł franciszkańskich; poszukiwanie specyficznych rysów naszej tożsamości charyzmatycznej; refleksja nad stylem bycia w świecie i w Kościele zgodnie z duchem Braci Mniejszych, promowanie przestrzeni dla “sprawiedliwości i pokoju”. Przed południem odwiedzano miejsca franciszkańskie lub obiekty w Rzymie oraz sprawowano celebracje wspólnotowe, był też czas na krótką osobistą refleksję; po południu kurs obejmował trzy godziny formacji na temat duchowości franciszkańskiej.

Generalny Sekretariat Formacji proponuje te trzytygodniowe kursy w kilku językach, aby wspierać odnowę wewnętrzną braci już dojrzałych w powołaniu, którzy kilka lat po formacji początkowej są zaangażowani w liczne zajęcia, albo czasem znajdują się w sytuacjach niebezpiecznych, takich jak zbytni aktywizm, przemęczenie itp. Kursy są dobrą okazją do zatrzymania się i “nabrania oddechu”, do znalezienia równowagi między działaniem a kontemplacją, między apostolstwem a życiem duchowym, pomiędzy tym, co jest wewnątrz, a tym, co zewnętrzne. Chodzi o to, aby odwiedzając miejsca franciszkańskie, mieć okazję do pogłębienia walorów swego powołania i – trzymając rękę Klary i Franciszka, odkryć na nowo radość bycia braćmi (i siostrami), którzy mają swój własny sposób życia. Kurs jest otwarty także dla wszystkich braci odpowiedzialnych za formację.

Galeria zdjęć: https://flic.kr/s/aHBqjzS57x

Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska