Łaźnia działa!

Minął miesiąc odkąd Dziełowa łaźnia dla osób bez domu ponownie wznowiła swoje działanie. Dwutygodniowa przerwa została spowodowana pandemią koronawirusa, a nagłe zamknięcie tej przestrzeni mocno dało się we znaki osobom doświadczającym bezdomności, które każdego dnia brały w tym miejscu kąpiel. Jednak dzięki hojności i sercom wielu osób, które odpowiedziały na nasz apel i wsparły zbiórkę na jej ponowne uruchomienie – we wtorek 31 marca łaźnia znów została otwarta, a osoby bez domu odzyskały miejsce, w którym mogą zadbać o higienę, co teraz ma jeszcze większego znaczenia.

W połowie marca koronawirus zmusił nas do przeorganizowania działalności całego Dzieła w tym zawieszenia dyżurów w łaźni. W trosce o bezpieczeństwo osób biorących kąpiel, jak i braci kapucynów posługujących w tej przestrzeni, konieczne było wprowadzenie zmian w sposobie jej funkcjonowania oraz zakup niezbędnych środków ochrony osobistej (kombinezonów, okularów, rękawic). Po wprowadzeniu nowych zasad, w tym samym czasie dostępne są dwie skrajne kabiny, co pozwala na zachowanie bezpiecznych odstępów oraz jedna kabina interwencyjna. W tym samym czasie kąpiel mogą wziąć trzy osoby.

Obecnie łaźnia otwarta jest dwa razy w tygodniu, a wprowadzone ograniczenia pozwolą nam na przyjęcie podczas obu dyżur 40 osób doświadczających bezdomności. W czasie jednej zmiany posługujący tam bracia kapucyni dbają o przestrzeganie zasad oraz są do dyspozycji osób biorących kąpiel w kabinach. W jednej z nich, nazywanych kabiną interwencyjną pracownik udziela pomocy osobom, które nie są w stanie samodzielnie się umyć lub niezbędna jest pomoc przy oczyszczaniu i opatrunku ran. Trzeci z braci pełni w tym czasie dyżur w garderobie, wydając państwu potrzebną odzież oraz bieliznę osobistą. Po każdej kąpieli bracia dbają o dokładną dezynfekcję kabin, sprzętów oraz pomieszczenia. Raz w tygodniu cała przestrzeń jest również ozonowana, co ma dodatkowo zabezpieczyć przed rozwojem bakterii.

Z tygodnia na tydzień miejsca na kąpiel w łaźni bardzo szybko się zapełniają, a osoby, które na co dzień szukają w Dziele pomocy – z nieukrywaną radością i dużą wdzięcznością przyjęły informację o wznowieniu możliwości umycia się. Żadne słowa nie są w stanie oddać wdzięczności i ciepłych słów, jakimi obdarzają nas panowie i panie, kiedy opuszczają przestrzeń łaźni – odświeżeni i czyści. Kąpiel, która dla nas jest rutyną i codziennym rytuałem, po takiej przerwie dla osób doświadczającym bezdomności stała się długo wyczekiwanym „komfortem”, na który panowie i panie bez domu zareagowali z nieukrywaną ulgą, a nawet wzruszeniem.

Tygodniowy koszt utrzymania łaźni, która pozwoli osobom bez domu zadbać o higienę i tym samym przetrwać epidemię koronawirusa to około 2 tysięce złotych (bez kosztów administracyjnych), w co wchodzi m.in zakup czystej bielizny oraz środków higienicznych dla osób biorących kąpiel, a także innych środków zaopatrzeniowych. Za wszelkie wsparcie z całego serca dziękujemy.

Artykuł i zdjęcia za: dzielopomocy.pl

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska