Nasza obecność w Europie

W dniach 13 i 14 marca 2022 r. w Kurii Generalnej odbyło się spotkanie ministrów z Europy Zachodniej i obszaru śródziemnomorskiego w celu omówienia aktualnej sytuacji naszego Zakonu na tym obszarze „starego kontynentu”. Spotkanie jest kontynuacją tego, co Minister Generalny przedstawił w Liście na początku sześciolecia, w którym wskazał kilka celów dla Europy. Covid uniemożliwiał spotkania przez około dwa lata i temat został wznowiony w listopadzie 2020 r. pismem Ministra, a następnie odbyło się spotkanie w Częstochowie w październiku 2021 r., po którym Minister Generalny chciał spotkać się z Wyższymi Przełożonymi tego obszaru. Na spotkanie przybyło 26 ministrów prowincjalnych, 2 kustoszy i 3 delegatów, którzy reprezentowali 31 okręgów.

W porządku obrad były trzy tematy: reorganizacja Konferencji Europejskich (ze szczególnym uwzględnieniem zachodniej części Europy); domy formacyjne na tym terenie, w których formują się kandydaci wspomnianych okręgów; jak i przyszła struktura dla okręgów basenu Morza Śródziemnego.

Przyczyn ponownego przemyślenia struktur Zakonu w Europie może być wiele, ale problem spadku liczebności braci z pewnością się wyróżnia, gdyż wydaje się nie do powstrzymania, a jest on szybki; niezwykle istotny jest prosty fakt: na całym tym terenie w bieżącym roku formacyjnym jest tylko 12 nowicjuszy, z czego 6 w nowicjacie we Włoszech i 6 w Polsce.

Minister Generalny przedstawił poszczególne tematy, w których obecni ministrowie mogli się wypowiedzieć; zadaniem Rady Generalnej będzie wyciągnięcie wniosków w celu dokonania konkretnych wyborów i podjęcie kroków.

Miejsce spotkania, którym była Kuria Generalna, nietypowe dla tak dużej liczby uczestników, stwarzało również dodatkowe trudności logistyczne, lecz było podyktowane kilkukrotnymi modyfikacjami (ze względu na Covid) harmonogramu. Uczestnictwo było jednomyślne, a wspólnota Kurii po przeszło dwóch latach ponownie mogła zobaczyć duże zgromadzenie braci z wielu krajów: jest to mały znak zaufania także dla tych, którzy przez cały ten czas pracowali głównie w biurze i komunikował się z braćmi Zakonu wyłącznie za pośrednictwem połączeń internetowych.

Spotkanie zakończyło się modlitwą o pokój.

Galerie zdjęć – https://flic.kr/s/aHBqjzGFzR

Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska