Nominacja dwóch kardynałów kapucynów

W ubiegłą niedzielę (25 października 2020 r.) papież Franciszek ogłosił trzynastu nowych kardynałów, spośród których dwóch jest kapucynami. Są to: arcybiskup Santiago de Chile Celestino Aós Braco i brat Raniero Cantalamessa, Kaznodzieja Domu Papieskiego.

JE. bp Celestino Aós Braco OFMCap – arcybiskup Santiago de Chile

Urodził się 6 kwietnia 1945 roku w Artaiz, archidiecezja Pampeluna (Hiszpania). Ukończył studia filozoficzne w Saragossie oraz studia teologiczne w Pampelunie.

Uzyskał licencjat z psychologii na Uniwersytecie w Barcelonie (Hiszpania).

Złożył pierwsze śluby zakonne w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów 15 sierpnia 1964 r. w Sangüesa, a śluby wieczyste 16 września 1967 r. w Pampelunie. Święcenia kapłańskie przyjął w Pampelunie 30 marca 1968 r.

Jako kapłan piastował następujące stanowiska: w Hiszpanii był profesorem w Lecaroz – Navarra, wikariuszem w Tudeli, profesorem w Pampelunie i wikariuszem w Saragossie. Wysłany w 1983 r. do Chile, był wikariuszem parafii w Longavi, przełożonym wspólnoty w Los Ángeles, proboszczem parafii “San Miguel” w Viña del Mar, przełożonym wspólnoty Recreo, wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego w diecezji Valparaiso oraz – od 2008 r. – wikariuszem parafii San Francisco de Asís w Los Ángeles, diecezja Santa María de Los Ángeles.

Aós Braco był także ekonomem prowincjalnym kapucynów w Chile, promotorem sprawiedliwości Sądu Kościelnego w Valparaiso, sędzią Trybunału Archidiecezji Concepción i skarbnikiem Chilijskiego Stowarzyszenia Prawa Kanonicznego.

Mianowany biskupem Copiapó 25 lipca 2014 roku, przyjął święcenia biskupie 18 października. 23 marca 2019 roku został mianowany administratorem apostolskim „Sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis” w archidiecezji Santiago de Chile.

27 grudnia 2019 roku Ojciec Święty Franciszek mianował go arcybiskupem Santiago de Chile

Brat Raniero Cantalamessa, OFMCap – Kaznodzieja Domu Papieskiego

Urodził się w Colli del Tronto (Włochy) 22 lipca 1934 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r., ukończył studia teologiczne we Fryburgu w Szwajcarii oraz studia z literatury klasycznej na Katolickim Uniwersytecie w Mediolanie. Był profesorem zwyczajnym historii początków chrześcijaństwa i dyrektorem Wydziału Nauk Religijnych Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie; w latach 1975-1981 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, a także przez dwanaście lat członkiem katolickiej delegacji ds. Kościołów zielonoświątkowych. W 1979 r. porzucił pracę na uniwersytecie, aby poświęcić się całkowicie posłudze Słowa. 

Został mianowany przez Jana Pawła II Kaznodzieją Domu Papieskiego w 1980 roku; potwierdzony przez papieża Benedykta XVI w 2005 r., a 18 lipca 2013 r. zatwierdzony na tym urzędzie przez papieża Franciszka. W okresie Adwentu i Wielkiego Postu, co tydzień, wygłasza katechezę w Watykanie w obecności Papieża, kardynałów, biskupów, prałatów i przełożonych generalnych zakonów. Jest zapraszany do przemawiania w wielu krajach świata, często także przez braci innych wyznań chrześcijańskich. Otrzymał doktorat honoris causa z prawa na Uniwersytecie Notre Dame w South Bend (Indiana), z nauk o komunikacji na Uniwersytecie Macerata oraz z teologii na Franciscan University of Steubenville (Ohio).

Oprócz książek naukowych, które opublikował jako historyk okresu wczesnego chrześcijaństwa, na temat chrystologii Ojców, Wielkanocy w starożytnym Kościele i innych tematów, wydał również wiele innych książek o duchowości, będących owocem jego nauczania w Domu Papieskim, przetłumaczonych na około dwadzieścia języków.

Kardynałowie noszą kolor purpury, co wskazuje na gotowość do poświęcenia „usque ad sanguinis effusionem”, aż do przelania krwi, w służbie Następcy Piotra. Obejmują tytularnie jeden z kościołów w Wiecznym Mieście, ponieważ są inkardynowani do Kościoła (diecezji), którego biskupem jest Papież.

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska