Złoty Krzyż dla misjonarza

Wojewoda Mazowiecki wręcza odznaczenie o. Bogdanowi

Źródło: Oddział Prasowy Biuro Wojewody Mazowieckiego

WARSZAWA   O. Bogdan Filipiuk OFMCap, decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W uzasadnieniu czytamy: Przez 34 lata pracował jako misjonarz w Gwatemali i Salwadorze. W 2006 otrzymał wysokie odznaczenie Republiki Salwadoru: Hijo Meritisimo de la Republica de El Salvador, za wieloletnią i ofiarną pracę społeczną. Prócz pracy duszpasterskiej, koordynował między innymi budowę kilkunastu kaplic, kilku szkół i mostów, uczestniczył w elektryfikacji wiosek, założył centrum dożywiania dzieci oraz budował domy dla rodzin dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi.

Wspólne zdjęcie wszystkich odznaczonych

Źródło: Oddział Prasowy Biuro Wojewody Mazowieckiego

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 20 marca 2024 w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Odznaczenie, w imieniu Prezydenta RP wręczył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski. Ojcu Bogdanowi towarzyszyli br. Łukasz Woźniak, Minister prowincjalny i br. Tomasz Wroński, Wikariusz. Na zakończenie kilka osób zabrało głos, m.in. o. Bogdan, który podziękował za odznaczenie i zwrócił uwagę na brak polskich placówek dyplomatycznych w Ameryce Środkowej. Na co prowadzący uroczystość zareagował, że na szczęście o. Bogdan pełnił nieformalnie tę rolę, naszego Ambasadora, co doceniły także miejscowe władze.

Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923, nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Ojciec Bogdan obecnie pracuje w Orchówku, gdzie z niegasnącym zapałem duszpasterskim posługuje w parafii i sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Po latach służby misyjnej w Ameryce Środkowej, w 2019 powrócił do miejsca nad Bugiem, z którego w 1985 wyruszył.

 

 

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska