Ponowicjusze z Gabonu

Nigeria to największy kraj w Afryce i jeden z większych krajów na świecie, który dzięki wysokiemu przyrostowi naturalnemu rozwija się szybko. To kraj gdzie większość stanowią chrześcijanie, ale to oni bywają prześladowani. Mimo zdarzających się ataków terrorystycznych na kościoły, wspólnota katolicka dynamicznie wzrasta. Od prawie 40 lat obecni są tutaj bracia Kapucyni. Ich Kustodia św. Franciszka i św. Klary dzięki szybkiemu wzrostowi, w niedługim czasie ma szansę stać się nową prowincją Zakonu. Należąca do tej samej konferencji co Delegatura Gabonu, kustodia Nigerii stała się od roku nowym miejscem współpracy w dziedzinie formacji. To właśnie do tego angielskojęzycznego kraju, wysłaliśmy w zeszłym roku naszego kandydata do nowicjatu, a w tym roku trzech kolejnych.

W dniu święta Przemienienia  Pańskiego 6 sierpnia 2022 roku odbyły się pierwsze śluby w domu nowicjatu w Benin City w Nigerii. 12 nowicjuszy z różnych krajów: Nigerii, Beninu, Burkina Faso i z Gabonu ślubowało żyć przez kolejny rok w posłuszeństwie, bez własności i w czystości. Delegatura Gabonu powiększyła się o trzeciego brata profesa czasowego, a jest nim br. Chris Sven Mabongo Mamouili, pochodzący z Bikele, który był zaangażowany przy naszym sanktuarium w Melen.
Trzy dni przed pierwszymi ślubami, grupa 17 postulantów przywdziewając habit z kaparonem rozpoczęła rok nowicjatu. W tej grupie międzynarodowej Gabon jest reprezentowany przez dwóch nowicjuszy:  Yann Moukoko i Stephan Mengara, a trzeci Fidele Atchati ma dotrzeć z lekkim opóźnieniem z powodu problemów z wyrobieniem dokumentów. Liczymy na to że wkrótce cała osiemnastka będzie w komplecie.

Trzech nowicjuszy z Gabonu napawa nas nadzieją na przyszłość naszej obecności w tym kraju. Przed wyjazdem do nowicjatu odbyli oni dwuletni postulat w Ntoum pod przewodnictwem br. Kamila Sochackiego. Z powodu braków personalnych, dwóch tegorocznych kandydatów do postulatu w Gabonie, odbędzie swój postulat w innym afrykańskim kraju w ramach Konferencji Zakonu.
Dzieląc się radością z nowych powołań na ziemi gabońskiej i nadzieją na rozwój misji zaszczepienia Zakonu w tymże kraju, polecamy wszystkich kandydatów i misjonarzy waszym modlitwom.

br. Piotr Wrotniak
Benin City, Nigeria

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska