Posłany do misyjnej pracy

– Kochani, brata Sebastiana nasz Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, według zalecenia Pana, posyła głosić Ewangelię Chrystusową do Kościoła w Gabonie. Czy jesteś gotowy przyjąć tę misję?

–  Tak, jestem.

– My ze swej strony zobowiązujemy się wspierać cię w twoich misyjnych potrzebach.

Tymi słowami br. Sebastian Piasek potwierdził swoje pragnienie wyjazdu na misje i otrzymał posłanie i błogosławieństwo ministra prowincjalnego br. Łukasza Woźniaka.

Uroczystość wręczenia krzyża misyjnego br. Sebastianowi zgromadziła w warszawskim kościele kapucynów jego najbliższych oraz braci, w tym misjonarzy z Gabonu, obecnych i pracujących tam wcześniej. Obecny był również br. Gloire Mampassi, pierwszy kapucyn pochodzący z Gabonu, który przez ostatni rok studiował teologię w Polsce.

W homilii przed wręczeniem krzyża misyjnego br. Łukasz Woźniak mówił o afrykańskiej katechezie o trzech drzewach – mangowcu, bananowcu i palmie – która jest w rzeczywistości słowem o sercu człowieka. Każde z drzew ma inną charakterystykę, wytrzymałość i na różny sposób wydaje owoce. Cechy każdego z nich znajdują odzwierciedlenie w sercu człowieka.

„Patrząc na te rośliny, wracajmy do tej medytacji i tego pytania: Czy żyję w Królestwie? Bo Bóg uwolnił nas spod władzy ciemności i przeniósł do Królestwa swojego Syna umiłowanego, w którym mamy odkupienie, odpuszczenie grzechów. To jest Dobra Nowina, która powinna przemieniać nasze serca, która powinna uczynić z nas prawdziwych uczniów”.

Br. Sebastian Piasek ma 32 lata i pochodzi z Kozienic. Do zakonu wstąpił w roku 2008 r, śluby wieczyste złożył w 2016 r., a święcenia kapłańskie przyjął dwa lata później. Pracował jako katecheta i duszpasterz w Białej Podlaskiej. Po rocznym przygotowaniu i kursie językowym we Francji wyjedzie do Gabonu w połowie maja. Zamieszka w Melen i będzie posługiwał w narodowym sanktuarium Matki Bożej Gabońskiej.

Posłuchaj homilii z wręczenia krzyża misyjnego br. Sebastianowi:

[rl_gallery id=”8953″]

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska