Rekolekcje FZŚ – Region Krakowski

W dniach 3-5 września 2021 w Skomielnej Czarnej odbyły się rekolekcje Franciszkańskiego Zakonu Świeckich regionu krakowskiego. Rekolekcje pod hasłem „Zanurzeni” poprowadził brat Jerzy Uram OFMCap. W rekolekcjach uczestniczyło niespełna 90 braci i sióstr, profesów wieczystych, czasowych oraz sympatyków.

Franciszkański Zakon Świeckich obchodzi w tym roku swój jubileusz 800-lecia istnienia, dlatego tematem rekolekcji było powołanie franciszkańskie, tożsamość franciszkanina świeckiego oraz jego misja w dzisiejszym Kościele i świecie.

Oprócz odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz profesji, bracia i siostry mogli napisać swój hymn uwielbienia Boga, dziękując za dar swojego powołania do rodziny franciszkańskiej.

Franciszkańska radość i braterstwo dało się odczuć na każdym kroku. Do panującego bardzo dobrego klimatu dołączyła też piękna, słoneczna pogoda, którą założyciel Trzeciego Zakonu, święty Franciszek z Asyżu, zapewne wyprosił u Niebieskiego Ojca już dawno. Uśmiechy i żywe rozmowy przy posiłkach potwierdzały ogólną radość i poczucie jedności wśród uczestników.

Liturgia upiększona była śpiewem pieśni franciszkańskich, pod przewodnictwem asystenta regionalnego i prowincjalnego FZŚ brata Tomasza Żaka OFMCap.

Ostatniego dnia rekolekcji, przy okazji spotkań w grupach bracia i siostry mogli się bliżej poznać i podzielić swoim doświadczeniem życia w powołaniu franciszkańskim, czyli według Ewangelii za przykładem świętego Franciszka. Był to piękny czas dawania sobie świadectwa oraz wzajemnego umocnienia.

Rekolekcje zakończyły się niedzielną agapą, na której pojawił się również asystent narodowy – brat Tadeusz Bargiel OFMCap.

Trudno było się rozstać po tym niesamowitym dla nas czasie, przygotowanym nam przez dobrego Boga, ale wiemy, że będą kolejne okazje do spotkań.

Bogu niech będą dzięki za Zakon, 800 lat jego istnienia oraz łaskę rekolekcji. Pokój i dobro!

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska