Serafin Kaszuba. Kapłan do szpiku kości

 

Książka „Serafin Kaszuba. Kapłan do szpiku kości” to historia zakonnika, kapucyna, który po 1945 roku pozostał w Związku Sowieckim, aby prowadzić tajne duszpasterstwo na rozległych obszarach Ukrainy, Kazachstanu i Syberii. Był ścigany przez policję, szkalowany w gazetach, aresztowany i zamknięty w zakładzie dla nieuleczalnie chorych, z którego uciekł. Zmarł we Lwowie w 1977 roku. Książka oparta jest na dokumentach archiwalnych i tych z procesu beatyfikacyjnego, zawiera dokumenty nigdy dotąd niepublikowane. Autor – br. Ryszard Modelski OFMCap – zajmował się sprawą beatyfikacyjną czcigodnego Sługi Bożego Serafina Kaszuby w Rzymie z ramienia Prowincji Krakowskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Czcigodny Sługa Boży Ojciec Serafin Kaszuba OFMCap (1910-1977) należy do tych heroicznych przedstawicieli Kościoła Milczenia w Związku Radzieckim, którzy w warunkach terroru ideologicznego i walki z religią byli dla wielu, nie tylko katolików, „wszystkim dla wszystkich”. Bezustannie trapiony prześladowany, mimo ciężkich przeciwności przemierzał ów „Pielgrzym Boży” rozległe obszary sowieckiego imperium, od rodzinnego Lwowa i Wołynia, aż po daleki Kazachstan, stając się znakiem nadziei na nieludzkiej ziemi.

To poruszająca historia życia kapłana, niezwykłego misjonarza Wschodu, nazywanego wędrownym apostołem, który swoją posługę niósł wiernym od Krymu aż po Dźwińsk.

Papież Franciszek podpisał 26 września 2017 dekret o heroiczności cnót Serafina Kaszuby. Odtąd przysługuje mu tytuł Czcigodny Sługa Boży. Do beatyfikacji potrzebny jest jeszcze cud.

Książka ukazała się już parę dobrych lat temu nakładem wydawnictwa Serafin (https://e-serafin.pl/serafin-kaszuba-kaplan-do-szpiku-kosci-ryszard,3,6842,4636) teraz udostępniamy jej wersję audio.

Zachęcamy do lektury audio jak również do modlitwy za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego Serafina Kaszuby.

 

Audiobook „Serafin Kaszuba. Kapłan do szpiku kości”:

https://youtube.com/playlist?list=PL5ohP8jqexAVsOxkHQlnU9jTHPKhsLXDD

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: https://www.serafinkaszuba.pl

 

MODLITWA O BEATYFIKACJĘ

Boże Ojcze miłosierny, spraw, by Twój sługa Serafin Kaszuba, kapłan z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, został przez Kościół ogłoszony błogosławionym. On całe swoje życie poświęcił ofiarnej pracy, by Twoim dzieciom prześladowanym za wiarę nie brakło światła Ewangelii i łask płynących z sakramentów świętych. Za jego przyczyną proszę Cię, udziel mi łaski, której obecnie tak bardzo potrzebuję.

Proszę także o to, bym podobnie jak Czcigodny Sługa Boży Serafin we wszystkich zdawał się na Twoją Opatrzność i nawet w najtrudniejszych okolicznościach życia powtarzał: Ojcze, nie moja, lecz Twoja wola niech się stanie! Proszę Cię o to w Imię Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Amen

(Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu…)

 

Kontakt
Postulacja sprawy o. Serafina Kaszuby
ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków
e-mail: postulacja@kapucyni.pl

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska