Siostra Śmierć w Łomży

Błogosławieni, którzy umierają w Panu.
Ap 14, 13

17 listopada 2019 roku, w dniu swoich imienin,

w hospicjum w Łomży, w wieku 80 lat, w zakonie 55 lat,
odszedł do Pana

br. Cherubin
Franciszek Złotkowski

 

Br. Cherubin urodził się 4 kwietnia 1939 w Markowie (wieś Pasieka), poczta Domanowo, powiat Bielsk Podlaski, dziś województwo Podlaskie. Rodzice Stanisław i Maria na chrzcie dali mu imię Franciszek. Był szóstym dzieckiem z rodziny. Czas dzieciństwa przypadł na lata okupacji niemieckiej. Ukończył 6 lat szkoły podstawowej pomagając jednocześnie rodzicom w gospodarstwie. Chciał od razu iść do Zakonu. Musiał jednak odbyć służbę wojskową. „Tęsknota za Zakonem nie daje mi spokoju” – pisał w podaniu.

Po odbyciu postulatu w Zakroczymiu, Nowicjatu w Rywałdzie Królewskim w 1964 składa pierwsze śluby. Oprócz Łomży, Lublina, Krynicy Morskiej, br. Cherubin pracował w Nowym Mieście nad Pilicą. Pełnił posługi: kucharza, zakrystiana, furtiana, kwestarza, opiekował się obłożnie chorymi braćmi, był gospodarzem, ogrodnikiem i pracował na budowie kościoła i klasztoru.

W 1977 roku zgłosił gotowość wyjechania na misje. Prowincjał, o. Pacyfik Dydycz, w odpowiedzi na jego misyjne pragnienia wysłał go tymczasem na Poczekajkę do Lublina, gdzie panowały wtedy misyjne warunki – budowy kościoła. Chciał się szkolić, zdobywać nowe umiejętności, żeby jak najlepiej służyć innym.

Był autorem licznych publikacji – biografii, pamiętników i wspomnień. „Odkąd zachorowałem bardzo na serce i choroba wyeliminowała mnie z życia czynnego – pisał do prowincjała – mogę przy biurku uskuteczniać osobiste hobby służąc społeczeństwu na szeroką skalę, utrwalając na papierze wspomnienia historyczne, które to fakty nigdy nie wrócą”.

Ostatnie lata spędził w Łomży, gdzie pod opieką braci cierpliwie znosił trudy choroby, pokornie przyjmując swoją słabość.

 

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona
w środę, 20 listopada 2019 o godz. 1200
w naszym kościele w Łomży.
Złożenie ciała do grobu na cmentarzu przy ul. Kopernika.

 

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska