Śluby wieczyste na Białorusi

W piękne słoneczne południe 31 lipca w kościele w Dokszycach miała miejsce uroczysta Msza Święta, podczas której dwaj bracia z Kustodii Białorusi, br. Paweł Kuźmicz i br. Vadzim Voitsik złożyli śluby wieczyste przyrzekając żyć na zawsze w posłuszeństwie, bez własności i w czystości w kapucyńskiej wspólnocie zakonnej. Celebracji przewodniczył kustosz br. Andrzej Buksztan, na którego ręce bracia złożyli swoją profesję wieczystą. Na uroczystość przybyli bracia z klasztorów w Mińsku, Mołodecznie, Słonimiu i Smolewiczach oraz inni kapłani i osoby konsekrowane, jak również najbliżsi neoprofesów, rodzina i przyjaciele.

W wygłoszonym słowie Bożym br. Andrzej przypomniał, iż inicjatywa wybrania należy do Boga i że nasze śluby są odpowiedzią na Jego wezwanie i wybór, na Jego bezgraniczną miłość którą najpełniej poznajemy spoglądając na krzyż. To Pan nas nazywa przyjaciółmi i Swoją łaską sprawia, że przynosimy owoc oraz mamy pełnię radości, realizując Jego przykazanie miłości. „Życzę wam, bracia, każdego dnia mówić Bogu «tak» wyrzekając się wszystkiego, abyście doświadczając Chrystusa mogli iść, świadczyć o Nim i żyć Nim, jak mówił też bł. Honorat: Od Chrystusa wychodzę, z Chrystusem idę i do Chrystusa wracam. Bądźcie Jego świadkami, niech we wszystkim On sam was umacnia” – powiedział kustosz na zakończenie homilii.

Po Eucharystii i złożeniu życzeń neoprofesom przed kościołem została zaprezentowana inscenizacja teatralna o powołaniu przygotowana przez miejscową młodzież pod kierunkiem Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. Później też były tańce, zabawy, konkursy i również agapa na świeżym powietrzu, podczas której każdy z gości mógł się poczęstować smacznym jedzeniem i doświadczyć serdecznej gościnności miejscowych braci oraz parafian. W ten sposób uroczystość ślubów wieczystych odbyła się w prostej, miłej i rodzinnej atmosferze radości i świętowania.
Bogu niech będą dzięki!

[rl_gallery id=”9793″]

Tekst br. Vadzim Voitsik, fot. br. Andrei Shestakou.

 

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska