Spotkanie postnowicjuszy – film

W dniach od 30 sierpnia do 2 września 2021 r. odbyło się na Słowacji spotkanie braci postnowicjuszy konferencji CECOC (Konferencja Europy Środkowo Wschodniej Kapucynów). Na miejsce spotkania słowaccy bracia wybrali położoną w górach miejscowość Hriňová, gdzie znajduje się klasztor kapucynów. Nawiązując do pierwszych braci kapucynów, którzy żyli w prostych i ubogich warunkach, bracia postnowicjusze wraz ze swoimi formatorami zamieszkali w namiotach, mimo, że warunki pogodowe, ze względu na chłód oraz padający deszcz, nie były za bardzo sprzyjające. W spotkaniu, którego hasłem było: „Nowe wino, nowe bukłaki”, wzięło udział ponad 30 braci z następujących krajów: Polska, Słowacja, Rumunia, Węgry, Słowenia i Chorwacja. Młodzi bracia są nadzieją i przyszłością, a więc tym młodym winem jak i nowymi bukłakami dla naszego Zakonu.

Spotkanie przebiegało w bardzo dobrej, braterskiej atmosferze i było okazją do lepszego poznania się, wspólnego dzielenia i modlitwy. Miejscowi zaś bracia jak i okoliczna ludność z ogromnym sercem i wielką troską otoczyli uczestników.

Oprócz wspólnie celebrowanych liturgii, rekreacji i rozmów, spotkanie było również wydarzeniem formacyjnym. Bracia pochylali się nad trzema istotnymi dziś kwestiami i tematami:

1.    Współczesne wyzwania dla formacji w Zakonie w kontekście nowego dokumentu Ratio formationis Ordinis – zagadnienie to przybliżył braciom i poprowadził dyskusję br. Tomasz Protasiewicz OFMCap;

2.    Modlitwa myślna, o której mówił braciom br. Pavel Prihatný OFMCap;

3.    „Quo vadis” – dokąd zmierzasz europejski kapucynie? – czyli jaka przyszłość czeka kapucynów w Europie. Temat ten, w kontekście przygotowania do październikowego spotkania kapucynów z Europy w Częstochowie, przybliżył wszystkim br. Tomasz Wroński OFMCap.

W przyszłym roku, w lipcu, odbędzie się spotkanie postnowicjuszy z całego naszego kontynentu w Rzymie.

Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska