Święcenia br. Jānisa Savickisa na Łotwie

W niedzielę 22 sierpnia, w naszym kościele św. Alberta w Rydze, miały miejsce święcenia prezbiteratu br. Jānisa Savickisa. Sakramentu święceń udzielił ks. abp Zbigniew Stankiewicz metropolita ryski.
Na uroczystość przybyli bracia z Łotwy, Białorusi i Polski, na czele z ministrem prowincjalnym br. Łukaszem Woźniakiem i wikariuszem prowincjalnym br. Tomaszem Wrońskim. Ponadto byli obecni księża diecezjalni oraz rektor i klerycy z seminarium Redemptoris Mater w Rydze.
Arcybiskup Stankiewicz już na początku Mszy św. wyraził wdzięczność Zakonowi Braci Mniejszych Kapucynów za powołanie brata Jānisa, zaznaczając, że dla Kościoła każde powołanie kapłańskie jest na wagę złota. W homilii nawiązał do Mojżesza i powołania siedemdziesięciu starszych jego pomocników. Zwrócił uwagę, że biskup jest jak Mojżesz i potrzebuje pomocników. Prezbiterzy są rękami biskupa. Podkreślił wielką rolę kapłanów w sprawowaniu Eucharystii i szafowania sakramentem miłosierdzia. Kapłan jest tym, który ma świadczyć o Jezusie Chrystusie żyjąc Ewangelią na co dzień.
Po uroczystej Mszy św. arcybiskup, bracia, księża, klerycy oraz rodzina i przyjaciele brata Jānisa spotkali się na uroczystym obiedzie w klasztorze.

[rl_gallery id="9919"]

tekst i fot. br. Dawid Napiwodzki

Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska