Naszą historię franciszkańską od samego początku cechowała obecność braci i sióstr. Niemal równocześnie z narodzinami wspólnoty wokół świętego Franciszka powstała wspólnota sióstr gromadząca się wokół św. Klary. Właśnie z tego powodu możemy dzisiaj korzystać nie tylko z pism naszego świętego Założyciela, ale także z duchowego bogactwa Klary i jej naśladowczyń. Przez stulecia nasz Pan dał nam wielu franciszkańskich świętych należących do drugiego lub trzeciego Zakonu, którzy duchowo naznaczyli historię naszej duchowości zarówno życiem, jak i pismami.
Wśród nich dzisiaj chcemy przypomnieć św. Weronikę Giuliani, św. Anielę z Foligno i św. Małgorzatę z Kortony. Powodem, dla którego chcemy to zrobić, jest zaproszenie do wirtualnej pielgrzymki, poprzez którą można odwiedzić miejsca, które do dziś zachowują ciała wspomnianych świętych franciszkańskich. To zaproszenie, oprócz umożliwienia odwiedzania ich, zwłaszcza osobom znajdującym się daleko od włoskiej ziemi, ma również na celu zaproszenie do lektury pism świętych. Dziennik św. Weroniki Giuliani, stygmatyczki kapucyńskiej, Księga życia św. Anieli, mistyczki i tercjarki franciszkańskiej oraz życie świętej Małgorzaty z Kortony, także tercjarki franciszkańskiej, pozostają do dziś przykładem i mogą być inspiracją dla tych, którzy sięgają po te duchowe pozycje.
Teraz zapraszamy do odwiedzenia środkowych Włoch, oglądając galerie zdjęć wspomnianych miejsc oraz wideo z Città di Castello.
Wysokiej jakości zdjęcia do wykorzystania przez braci w drukowanych publikacjach lub na stronach internetowych znajdują się w naszym zasobie cyfrowym: Capuchin Creative Commons w folderze miejsca franciszkańskie.
Zapraszamy na wirtualną pielgrzymkę:
Święta Weronika Giuliani – Città di Castello
Święta Aniela z Foligno
Święta Małgorzata z Kortony
Capuchin Creative Commons (CCC) to inicjatywa skierowana do braci prowadzących strony internetowe i wydających magazyny parafialne i zakonne. CCC to przestrzeń dyskowa na Google Drive, gdzie znajduje się zbiór legalnych materiałów graficznych w wysokiej rozdzielczości, udostępnionych bezpłatnie naszym braciom. Zbiór jest cały czas uaktualniany i powiększany. Materiały są dostępne bez konieczności logowania czy rejestracji, wystarczy kliknąć na wskazany link Capucin Creative Commons. Zapraszamy do korzystania.
Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org
Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska