Sympozjum o o. Serafinie

W roku 2010 Bracia Mniejsi Kapucyni obchodzą setną rocznicę urodzin swojego współbrata o. Serafina Kaszuby. W 2001 r. zakończyło się postępowanie diecezjalne procesu beatyfikacyjnego o. Kaszuby, a tym samym dokumenty zostały przekazane do Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie, gdzie oczekują na włącznie kapucyna w poczet błogosławionych.

W związku z obchodami 100-lecia urodzin Bracia Mniejsi Kapucyni zorganizowali sympozjum poświęcone osobie Sługi Bożego Serafina Kaszuby, które odbyło się w Krakowie 27 września. Zostało zorganizowane w związku z premierą wydawniczą najnowszej książki o kapucynie wydanej przez wydawnictwo e-serafin pt. Kapłan do szpiku kości. Autorem jest br. Ryszard Modelski, kapucyn, który zajmuje się procesem beatyfikacyjnym w Rzymie z ramienia Prowincji Krakowskiej Kapucynów.

W czasie sympozjum swoje referaty przedstawili: dr Stanisław Dziedzic, „Milczący Kościół na nieludzkiej ziemi. O sytuacji geopolitycznej w Związku Sowieckim”, , dr Robert Cielicki OFMCap, „Niepotrzebny grat zbiera ułomki, czyli o działalności duszpasterskiej o. Serafina Kaszuby”, mgr lic. Ryszard Modelski OFMCap, „Obecny stan procesu beatyfikacyjnego. Świętość ojca Serafina” oraz został zaprezentowany referat przygotowany przez prof. dr hab. Rolanda Prejsa OFMCap, „Kapucyni Prowincji Krakowskiej po II wojnie światowej. Struktury organizacyjne i formy obecności”. Zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć biograficzny film o o. Serafinie Kaszubie. Na zakończenie sympozjum odprawiona została uroczysta Eucharystia w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Serafina Kaszuby, której przewodniczył J. E. ks. kard. Marian Jaworski.

Cenną była obecność żyjącego świadka, kapucyna o.Hieronima Warachima oraz trzech kobiet z Kazachstanu mieszkających w Polsce, którym posługiwał o.Serafin.

[rl_gallery id=”477″]