#ToNieDom

Kościół #ToNieDom?

Kościół – miejsce modlitwy i spotkania. Ludzie wierzący przychodzą tutaj, żeby spotkać się z Bogiem – samotnie lub we wspólnocie. Zanosimy na to spotkanie swoje troski i radości, przychodzimy, żeby prosić i dziękować.

Czy wiesz, że dla osób bez domu kościół jest często także miejscem fizycznego schronienia? Nierzadko przesiadują w nim godzinami w ciągu dnia, chroniąc się przed mrozem, deszczem czy upałem. To bezpieczne miejsce, z którego nikt ich nie przegania. Ta obecność osób bezdomnych staje się wtedy cichą, często nieświadomą adoracją Boga – jest czasem Ich wzajemnego spotkania.

Czy widzisz swojego Brata w tej przestrzeni?

Przystanek #ToNieDom

Przystanek – punkt oczekiwania na tramwaj czy autobus – żeby się przesiąść, ruszyć dalej, dotrzeć do celu.

Czy wiesz, że osoby bezdomne nieraz godzinami spędzają czas na przystankach oraz podróżując środkami komunikacji? Przejmują przestrzeń tych kilku metrów kwadratowych przystanku czy tramwaju, by się chronić przed zimnem, deszczem i upałem.

Czy widzisz człowieka potrzebującego w tej przestrzeni?

Park #ToNieDom

Park – przestrzeń odpoczynku, spaceru i zabawy. Możemy przysiąść na ławce, poczytać, porozmawiać, zasłuchać się w śpiew ptaków.

Czy wiesz, że park jest miejscem gdzie na ławkach i w gęstych krzewach osoby bez domu organizują sobie posłanie, żeby odpocząć, przespać się.

Czy widzisz człowieka potrzebującego w tej przestrzeni?

Ławka #ToNieDom

Ławka – można na chwilkę przysiąść i odpocząć, żeby ruszyć w dalszą drogę.

Czy wiesz, że ta ławka jest „domem” pani Ani, a sąsiednia „należy” do Pana Sławka? Osoby bezdomne mają swoje ławki, na których rozkładają swój dobytek, przygotowują i jedzą posiłki, śpią.

Czy widzisz człowieka potrzebującego w tej przestrzeni?

Dworzec #ToNieDom

Dworzec – punkt na mapie naszych podróży.

Dworzec często kojarzony jest z miejscem, gdzie można spotkać wiele osób bezdomnych. Tu, obok nas – podróżnych, dniem i nocą, o każdej porze roku pomieszkują w poczekalniach dworcowych, a w starych wagonach na bocznicach kolejowych tworzą swoje „domy”.

Czy widzisz człowieka potrzebującego w tej przestrzeni?

Galeria #ToNieDom

Galeria handlowa – zakupy, a przy okazji odpoczynek i spotkania ze znajomymi…

Czy wiesz, że galerie handlowe są miejscem styku dwóch światów? To tutaj najczęściej spotyka się rzeczywistość osób bez domu i nas – mieszkających pod dachem. Bo galeria handlowa jest miejscem w którym można „wtopić się” w tłum i poczuć „normalnym” człowiekiem. Osoby bezdomne przychodzą tu nie tylko by się ogrzać… Są tu, by pobyć z nami.

Czy widzisz człowieka potrzebującego w tej przestrzeni?

Planty #ToNieDom

Planty – zielony pas otulający stary Kraków. To stąd mamy piękne wspomnienia – pierwszej randki, rodzinnego spaceru czy spotkania z przyjaciółmi…

Czy wiesz, że pobliska ławka jest „domem” pana Antka, a sąsiednia „należy” do pani Izy? Osoby bezdomne mają „swoje” ławki, na których rozkładają swój dobytek, przygotowują i spożywają posiłki, śpią.

Czy widzisz człowieka potrzebującego w tej przestrzeni?

Ulica #ToNieDom

Ulica – tu każdy jest w drodze – idzie, biegnie, jedzie… Jesteśmy tu „przy okazji” – ulica nie jest nigdy naszym celem, jest tylko trasą.

Czy wiesz, że w Krakowie jest ponad 2000 osób bezdomnych? Śpią w witrynach sklepowych, przysiadają by odpocząć na chodniku… „Wtapiają” się w miejski pejzaż, noce spędzają w podwórkach czy wiatach śmietnikowych. „Mieszkają” tu z dnia na dzień, bez własnego łóżka, krzesła, stołu.

Czy widzisz człowieka potrzebującego w tej przestrzeni?

Obecność osób bezdomnych w przestrzeni miasta jest przez nas często niezauważana. Przyzwyczajamy się do ich widoku – patrząc na osoby bezdomne zdarza się, że nie dostrzegamy w nich człowieka… Człowieka, który potrzebuje naszej pomocy i akceptacji, bo bez nich nie da rady zmienić swojego życia na lepsze.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od 15 lat towarzyszy osobom bezdomnym na drodze powrotu do domu. Prowadzimy szereg  programów pomocowych: każdego roku ponad 2 tys. osób bezdomnych otrzymuje w naszych dwóch Centrach Pomocy pomoc doraźną (jadłodajnia, łaźnia, pralnia i garderoba) oraz specjalistyczną (pomoc socjalna, pomoc medyczna, doradztwo zawodowe, pomoc psychiatryczno-psychologiczna i wsparcie duchowe). Prowadzimy również 8 mieszkań wspieranych, w których osoby i rodziny bez domu przygotowywane są do samodzielnego zamieszkania „pod dachem”.

Pragniemy, by wszyscy ludzie byli bezpieczni i szczęśliwi, a dworzec, ławka, park, przystanek, czy Kościół nie były dla nikogo adresem zamieszkania. Bo pod takim adresem nie można mieszkać, taki adres #ToNieDom.

Artykuł i zdjęcia za: dzielopomocy.pl

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska