Trzeci Nowicjat

 

Formacja, uwzględniająca różnorodność czasu i miejsca, ma na celu sprawić, aby życie braci i wspólnot braterskich stawało się coraz bardziej podobne do życia Chrystusa według ducha franciszkańsko-kapucyńskiego.
(Konstytucje Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów 23,3)

 

W dniach 30 lipca – 14 sierpnia 2019 roku bracia z obu polskich Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów uczestniczyli we Włoszech w Trzecim Nowicjacie.

W naszym Zakonie formacja realizuje się w dwóch etapach: jako początkowa i ciągła. Formacja początkowa zawiera wprowadzenie do konsekracji według naszej formy życia aż po profesję wieczystą, a także przygotowanie do pracy i posługi, które można rozpocząć już w trakcie tego etapu. Formacja ciągła rozpoczyna się po zakończeniu formacji początkowej i trwa przez całe życie (Konstytucje 23,4). Trzeci Nowicjat jest ważnym elementem formacji permanentnej braci, którzy są już kilka lat po złożeniu profesji wieczystej. Te specyficzne rekolekcje odbyły się we Włoszech – ojczyźnie św. Franciszka – założyciela Zakonu. Motto tegorocznego spotkania brzmiało: „pomiędzy eremem a miastem” i nawiązywało do postawy Biedaczyny z Asyżu, który w swoim życiu łączył i przeplatał ze sobą kontemplację i apostolstwo.

Każdego dnia wspólnie odprawialiśmy całą Liturgię Godzin, celebrowaliśmy Eucharystię, adorowaliśmy Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, odprawialiśmy modlitwę myślną, oraz karmiliśmy się tekstami naszych Konstytucji i innych dokumentów franciszkańskich (Pisma św. Franciszka, Wczesne źródła franciszkańskie, Konstytucje z Eufemii, etc.). Każdego dnia również dzieliliśmy się w grupach jednym rozdziałem z naszych Konstytucji. Raz w ciszy eremu, raz w zgiełku miasta. Codzienne w innym miejscu ważnym dla świętego Franciszka. – Tak o Trzecim Nowicjacie opowiadał br. Mateusz, jego uczestnik.

Rekolekcje, które prowadzili bracia Augustyn Chwałek (Prowincja Krakowska) oraz Tomasz Wroński (Prowincja Warszawska) gromadziły 19 uczestników. Bracia przybyli na nie aż z siedmiu krajów: Polski, Ukrainy, Białorusi, Bułgarii, Rosji, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Dzięki fotorelacji autorstwa brata Igora Mularskiego, będziecie mogli prześledzić historię wydarzeń, w których uczestniczyli bracia „nowicjusze”oraz zobaczyć miejsca, które odwiedzili.

 

[rl_gallery id=”4311″]

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska